Haluksy to problem powszechny, z którym borykają się ludzie na całym świecie. Może wystąpić niezależnie od wieku u dzieci, kobiet oraz mężczyzn. Z przeprowadzonych badań wynika, że najbardziej narażone na zniekształcenie stopy są kobiety. Geny, nieodpowiednie buty, złe nawyki żywieniowe, kontuzje to czynniki, które przyczyniają się do rozwoju schorzenia. Jest ono źródłem dyskomfortu oraz uciążliwego bólu. Chorzy skarżą się także na wygląd haluksów, które są nieestetyczne. Zmianę na stopie w postaci deformacji często określa się koślawym paluchem, ze względu na zniekształcenie, jakiemu ulega palec. Dowiedz się jak rozpoznać haluksy na stopach?
Nawigacja:
- Jak powstają haluksy przy małym palcu?
- Jak wyglądają haluksy na stopach?
- Jakie kroki podjąć w celu wyeliminowania problemu?
Czym jest haluks małego palca?
Co to jest haluks? To choroba zwyrodnieniowa, która powoduje zniekształcenie stopy. Objawia się ona nieestetyczną naroślą na palcu. Często zamiennie mówi się o tym schorzeniu – koślawy paluch. Wynika to ze zmian, jakie zachodzą na stopie. Haluksy powodują przyśrodkowe odchylenie wiodącej kości śródstopia i znacznego odchylenia bocznej osi palucha. Haluksy przy małym palcu poza uwypukleniem objawiają się zaczerwienieniem. Zniekształcenie wywołuje silny ból. Paluch może zmienić swoje położenie, odchylając się ku zewnętrznej stronie lub – kierując się na palce leżące obok i skutkując ich podwinięciem. Schorzenie jest uciążliwe, nie tylko ze względu na boleść, ale także deformację stopy, którą wywołuje. Osoby, które cierpią na haluksy na stopie – często skarżą się na problem z dopasowaniem obuwia, gdyż większości z nich nie mogą nałożyć na stopę, a jeśli się to uda – odczuwają dyskomfort.
Jak powstają haluksy przy małym palcu?
Koślawy paluch może wystąpić na skutek uwarunkowań genetycznych – predyspozycji do zachorowania na to schorzenie, ale także trybu życia. Wśród codziennych czynników, które mogą skutkować deformacją stopy, są: noszenie nieodpowiedniego obuwia, złe nawyki żywieniowe, brak aktywności oraz częste przyjmowanie postawy stojącej. Badania wykazują, że częściej aniżeli mężczyźni to kobiety borykają się z problemem haluksów. Wynika to w dużym stopniu z budowy mięśniowo-więzadłowej stopy, która w ich przypadku jest dużo słabsza. Deformacja stopy, wywołana przez dziedziczenie genów – jest niezależna od chorego. Haluksy małego palca powstają także w wyniku noszenia butów o nieodpowiedniej budowie – wąskim czubku, wysokim obcasie. Taka struktura obuwia powoduje rozwój schorzenia. Regularne wkładanie butów na podwyższeniu powoduje nierównomierne rozłożenie masy ciała, w wyniku czego dochodzi do przeciążenia przodostopia.
„Osoby, które już na etapie przymierzania buta odczuwają dyskomfort – uwieranie, powinny zrezygnować z jego zakupu. Zachęcająco prezentujące się na stopie obuwie – często bierze górę i w ten oto sposób wzbogacamy się o nową parę butów, które wyglądają pięknie na nodze, ale są niewygodne. Warto zastanowić się, czy bardziej zależy nam na wyglądzie, czy zdrowiu. Regularne chodzenie w niedopasowanych do stopy butach powoduje jej zniekształcenie. W wyniku deformacji, spowodowanej przez haluksy – chory ma problem z dopasowaniem obuwia. Nieestetyczny wygląd narośli na palcu i odchylenia palucha wywołuje dyskomfort u pacjentów. Często skarżą się, że nie mogą nałożyć na nogi odkrytych butów, bo czują się skrępowani. Nie zapominajmy więc o rozsądku podczas zakupowego szaleństwa” – radzi ortopeda dr Włodzimierz Grabek.
Jak wyglądają haluksy na stopach?
Haluksy w zależności od stopnia zaawansowania, powodują wystąpienie określonych zmian w obrębie stopy, widać to idealnie na zdjęciach. W początkowym stadium wywołują sporadyczny ból w dolnej części kończyny, który ze względu na to, że nie jest uciążliwy – często jest bagatelizowany. W wyniku rozwoju choroby – na palcu może pojawić się nieestetyczna narośl. Deformacja powstaje w wyniku przeciążenia stopy oraz nacisku na palce od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Jeżeli dojdzie do stanu zapalnego – wokół zmiany pojawia się zaczerwienienie. Najczęściej dochodzi do niego na skutek podrażnienia, wywołanego przez ciasne obuwie. Haluks – koślawy paluch może objawiać się również zmianą ułożenia palca – jego odchyleniem na boki. Jeżeli skieruje się na pozostałe palce – unosi drugi z nich do góry. Pierwsze objawy zmiany na stopie należy skonsultować z lekarzem.
A co na ten temat mogą powiedzieć pacjenci?
Odpowiednio wczesne podjęcie profilaktyki, może zapobiec rozwojowi choroby. Haluksy na stopach, nieleczone mogą skutkować pogłębieniem schorzenia i wystąpieniem palców młotkowatych – palce zawijają się pod spód stopy.
„Moja praca, ze względu na ilość spotkań biznesowych, na których mile widziany jest elegancki outfit – wymaga częstego wkładania na nogi wysokich obcasów. Przyzwyczajenie do tego szpilek spowodowało, że stały się one elementem mojego codziennego ubioru. Początkowo nie zdawałam sobie sprawy z konsekwencji, jakie może nieść za sobą chodzenie w butach na podwyższeniu. Po dwóch latach regularnego noszenia tego typu obuwia – zaczęłam odczuwać silniejszy niż wcześniej ból stóp, który podobnie jak poprzednie oznaki – zignorowałam. Nie minęło wiele czasu, a na palcach pojawiły się guzy, a wokół nich – czerwone plamy. Ból stał się uciążliwy, a o założeniu obcasów mogłam zapomnieć. Poruszanie się, stało się dla mnie problematyczne, a dopasowanie butów – niemal niemożliwe. Po konsultacji z lekarzem dowiedziałam się, że jedyną możliwą metodą zwalczenia problemu jest operacja. Można jej było uniknąć, gdybym nie bagatelizowała pierwszych zmian na stopie. Teraz oczywiście tego żałuję i radzę każdemu, kto boryka się z podobną dolegliwością, aby nie zwlekać i zasięgnąć porady lekarza” – opowiada o swoim problemie 38.letnia Dominika.
Jakie kroki podjąć w celu wyeliminowania problemu?
W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia – haluksy można leczyć zapobiegawczo lub operacyjnie. Wśród pierwszych metod znajdują się domowe sposoby – zioła i napary, ćwiczenia, prewencja i rehabilitacja haluksa, produkty medyczne – wkładki, separatory. Należy pamiętać, jak istotny jest dobór obuwia – najlepiej wybierać modele o miękkiej podeszwie i budowie, zapewniającej komfort i wygodę. Niezależnie od intensywności objawów, warto pierwsze zmiany na stopie skonsultować z lekarzem. Wywiad oraz badania umożliwią postawienie diagnozy i rozpoczęcie dopasowanej do wady profilaktyki.
Bibliografia
- Management of Primary and Revision Hallux Valgus, An issue of Foot and Ankle Clinics of North America, E-Book, Tom 19,Wydanie 2 z The Clinics: Orthopedics; Andrew Molloy; Elsevier Health Sciences, 2014; ISBN: 0323299385, 9780323299381
- Gait analysis in hallux valgus.; Blomgren M, Turan I, Agadir M. ; J. Foot Surg, 1991; 30:70-81.; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2002190
Szkoda, że tak mało kobiet jest świadomych, że obcasy to w dużej mierze po prostu zło. Potem ma się i problemy z kręgosłupem i o, ze stopami.
Jestem niska z natury, więc obcasy pomagały mi poczuć się nieco pewniej. Ale boję sie, że mnie też to spotka. Nie będę już nosiła obcasów dzień w dzień. :/
Byłam w podobnej sytuacji, jak Pani, która podzieliła się tutaj wyżej opinią. Bardzo ciężko jest porzucić przyzwyczajenie do butów na obcasie, tym bardziej, gdy mężczyznom się to bardzo podoba. Ale naprawdę, nie warto ich nosić. Konsekwencje są zbyt duże…
Mi pomogło Hallu Solution, taki aparat na halluksy. Mały palec nie doskwiera. Duży też nie wadzi. Muszę powiedzieć, że naprawdę nie jest odczuwalny na stopie po nałożeniu. Bałabym się operacji, krojenia stopy, piłowania kości! Nieinwazyjna metoda leczenia jest dla mnie w sam raz.
Ale to ten preparat stosowałaś na haluksy małego palca?
Chyba nie do końca, on jest na innego rodzaju haluksy, tak mówią oficjalne informacje na https://hallusolution.pl/.
Nie wiedziałam, że haluksy małego palca w ogóle istnieją, dopóki nie wpadałam na ten artykuł. Tak patrze na swoją stopę i chyba mam takiego haluksa, ale nie przeszkadza mi on w ogóle. Myślicie, że się rozwinie dalej?