Haluksy – objawy początkowe i zaawansowane

haluksy objawy początkowe

Haluksy to choroba zwyrodnieniowa, która ma charakter powszechny. Może wystąpić u każdego, niezależnie od wieku. Dotyczy dzieci, kobiet oraz mężczyzn. Badania pokazują, że schorzenie najczęściej dotyczy kobiet. Początkowe objawy haluksów, często są bagatelizowane. Sporadyczny ból stopy łączy się z innymi chorobami. W wyniku rozwoju haluksów, poza boleścią, pojawiają się inne dolegliwości. Można je nabyć w wyniku czynników genetycznych, niedopasowanego obuwia, nieprawidłowej diety, nadwagi, urazów. Charakterystyczna dla tego schorzenia jest deformacja stopy. Dowiedz się, jakie są pierwsze objawy haluksów.

Nawigacja:

Gdy masz haluksy objawów nie da się pomylić, gdyż są bardzo charakterystyczne

Silny, uciążliwy ból i nieestetyczny wygląd stopy to czynniki, które są najbardziej drażliwe dla osoby, która posiada haluksy. Jest to choroba zwyrodnieniowa stopy nazywana często również koślawym paluchem. Określenie związane jest z objawem, jaki towarzyszy schorzeniu – odchylenie palucha ku zewnętrznej lub wewnętrznej stronie. Halluksy i ich objawy wywołują dyskomfort – chory poza bólem odczuwa skrępowanie, które wynika z wyglądu zmiany powstałej na stopie. W obrębie palca powstaje zgrubienie w postaci guzka, narośli, wokół którego w przypadku stanu zapalnego – pojawia się zaczerwienienie. Haluksy można nabyć w wyniku dziedziczenia genów – dotyczy to w znacznym stopniu kobiet. Jeżeli w Twojej rodzinie mama, babcia chorowały na to schorzenie, występuje duże prawdopodobieństwo wystąpienie koślawego palucha u Ciebie. Predyspozycja do zachorowania na haluksy jest częstą przyczyną haluksów u kobiet w młodym wieku.

Jak wyglądają pierwsze objawy haluksów?

Początkowo sporadyczny i w wyniku rozwoju schorzenia uciążliwy – ból stopy to jeden z głównych symptomów haluksów. Jeżeli pojawia się nieregularnie i nie utrudnia codziennej aktywności – często jest lekceważony. Na skutek rozwoju schorzenia – boleść może być na tyle silna, że ruch stanie się dla pacjenta męką. Chorobie towarzyszy wystąpienie zmiany w obrębie stopy – wybrzuszenia na palcu w postaci narośli lub guzka. W przypadku zaawansowanego stopnia dolegliwości – wokół zmiany pojawia się zaczerwienienie lub obrzęk, a ból pojawia się zarówno w czasie aktywności, jak i spoczynku.

„Haluksy pojawiły się u mnie rok temu. W początkowym stadium – objawy nie były uciążliwe. Sporadycznie występował ból stopy, który nie przeszkadzał mi w życiu codziennym. Po trzech miesiącach zauważyłam zmianę na palcu. Pojawiła się na nim narośl, która nie tylko powodowała ból. Przez guz miałam duży problem z zakupem butów – niezależnie czy wkładałam na stopę adidasy, czy balerinki – czułam duży dyskomfort. Ból nasilał się podczas ocierania o obuwie. Zgłosiłam się do ortopedy, który po krótkim wywiadzie i badaniu przekazał mi informację, iż choruję na haluksy w stopniu zaawansowanym. Musiałam podjąć leczenie operacyjne, a następnie rehabilitację. Dzięki profilaktyce udało mi się pozbyć haluksów i znów mogę czerpać radość z wszelkich aktywności” – mówi 40.letnia Małgorzata.

Haluksy – zdjęcia pacjentów

W wielu przypadkach pierwsze objawy haluksów są bagatelizowane. Chorzy mylą ból stopy i pojawiającą się na palcu zmianę z odciskiem. Jeżeli dochodzi do pogłębienia się objawów koślawego palucha, wielu pacjentów zgłasza się z problemem do specjalisty. Sprawdź, jak wyglądają haluksy, aby profilaktyka zapobiegawcza schorzenia była możliwa do jak najszybszego wdrożenia. Im wcześniej rozpoczniesz leczenie, tym większa szansa na pozbycie się deformacji stopy. Głównym objawem koślawego palucha jest odchylenie dużego palca w kierunku zewnętrznym lub wewnętrznym. W drugim przypadku – może dojść do podwinięcia sąsiadującego palca pod spód. Jak wyglądają haluksy i ich objawy? Czy istnieją też haluksy na piętach? Zobacz zdjęcia schorzenia poniżej!

pani-Katarzyna.jpgpani-Bożenapani-Beatapani-Aleksandra

Haluksy – objawy okiem specjalisty

Ból wywołany przez haluksy może dotyczyć pojedynczego palca lub rozprzestrzenić się na całą stopę. Chorzy odczuwają dyskomfort podczas zginania palców u nogi, najczęściej w obrębie grzbietu i koniuszka palca. Brak reakcji na problemy powstałe na stopie – może doprowadzić do pogłębienia schorzenia i komplikacji.

Haluksy objawy

„Wiele osób zgłasza się do specjalistów zbyt późno, tzn. wtedy, gdy haluksy zdążą wywołać znaczną deformację stopy. Jeżeli czujesz ból palców i widzisz zmianę na stopie – nie bagatelizuj objawów, mogących świadczyć o chorobie. W zaawansowanych, nieleczonych przypadkach – rozwijają się stany zapalne kości śródstopia oraz kaletki maziowe” – mówi ortopeda dr Grzegorz Kuc.

Jeżeli odczuwasz ból palca lub całej stopy – nie zwlekaj i udaj się na wizytę kontrolną u lekarza. Dzięki zastosowaniu odpowiednio wcześnie profilaktyki – masz szansę powrócić do zdrowia. Haluksy są uciążliwym schorzeniem, przede wszystkim ze względu na to, że zniechęcają do aktywności. Powodują również obniżenie samooceny – zmiana, która pojawia się na palcu, jest nieestetyczna. Kobiety, które chorują na to schorzenie, często rezygnują z zakupu butów z odkrytym przodem, gdyż czują, że wzrok każdego przechodnia skierowany jest na ich stopy. Należy pamiętać, że dzięki obserwacji własnego ciała i podjęciu odpowiednio wcześnie leczenia – można uniknąć niedogodności wynikających z zachorowania na halluxy i ich objawy, które mogą znacząco utrudnić nasze funkcjonowanie.

Bibliografia
  1. Radiographic analysis of hallux valgus in women on weightbearing and nonweightbearing. Clin Orthop.; Tanaka Y. i wsp, 1997; 336: 186-194
  2. Hallux valgus, hallux varus and sesamoid disorders.; Mann J.A.: In; Thordarson D.B. ed., Foot & Ankle, Lippincott Williams&Wilkins, 2004; 113-130
  3. Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni; Backup K.; PZWL, Warszawa, 2002

5 myśli nt. „Haluksy – objawy początkowe i zaawansowane

  1. villa

    Przez ten ból halluksów musiałam się faszerować dosłownie tabletkami, bo nie mogłam normalnie ustać. Boję się pomyśleć w jakim stanie mam wątrobę i żołądek, ale nie wiem, jak inaczej żyć z tymi okropnymi, wystającymi kośćmi.:(

  2. Regina

    Za tydzień właśnie czeka mnie leczenie operacyjne haluksów. Niesamowicie się stresuję, ale Wasz artykuł i wypowiedź pani Małgorzaty dodały mi otuchy, bo mam haluksy jeszcze w początkowym stadium. Jednak wizja śrub montowanych w kości nie jest pocieszająca… Żałuję, że nie zdecydowałam się wcześniej na ortezy na haluksy… Teraz za to płacę.

  3. Mia

    Niestety, zanim trafiłam do dobrego specjalisty, który by haluksy zdiagnozował, to minęło dużo czasu i się pogorszyło. Sprawdzajcie zawsze wcześniej opinie o lekarzach. Od teraz czytam w internecie zawsze zanim się gdzieś umówię.

  4. Małgorzata Poznań

    Mój mąż też bardzo długo zwlekał z pójściem do lekarza, bo uważał, że haluksy mogą mieć tylko „baby”. Szkoda, bo może dało by się to wcześniej zaleczyć. A tak przechodzi rekonwalescencję po zabiegu. Ból jest okropny, bo to jednak ingerencja w kość a nie usunięcie pieprzyka. Później planujemy, za radą lekarza, zakupić Hallu Solution, żeby ten problem już nie powrócił. Bo jednak nie ma 100% pewności, że haluksy się nie odnowią.

    1. adrianka i robert

      Mój lekarz też mi je polecił, właśnie zamówiłam i polecam Wam – nie czekajcie dłużej, bo teraz są na naprawdę dużej promocji https://hallusolution.pl/. Grzech to przepuścić. Taki sam aparat w sklepie ortopedycznym widziałam za ponad 200 złoty. Mi się to w głowie nie mieści, ale stacjonarnie jest aż taka różnica w cenie!

Dodaj komentarz