Spis Treści

Haluksy, halux, halluksy – czym są i skąd się biorą?

haluksy co to

Haluksy (łac. hallux valgus czy też paluch koślawy) – choroba zwyrodnieniowa, określana często jako koślawy paluch, to schorzenie powszechne. Dotyczy dzieci, kobiet, mężczyzn – bez wyjątku. Nie ma jednej reguły, która sprawdzałaby się dla każdego przypadku. Haluksy mogą występować w wyniku uwarunkowań genetycznych, nadwagi, niedopasowanego obuwia oraz tego – na znacznym podwyższeniu. Problem dotyczy przede wszystkim kobiet, aż 90% z nich boryka się z tą niekomfortową dolegliwością. Dyskomfort oraz silny ból to skutki deformacji stopy.

Nawigacja:

Co to jest haluks? Punkt widzenia specjalisty

Halluksy to schorzenie, które w znacznym stopniu pogarsza komfort życia jednostki. Objawia się nie tylko silnym bólem, ale także nieestetycznym wyglądem. Haluksy zewnętrzne powodują odchylenie palucha ku zewnętrznej stronie stopy. Deformacja powoduje problemy w poruszaniu się oraz noszeniu obuwia. Zniekształcenie może dotyczyć tylko pojedynczego palca, ale także – przenieść się na całe przodostopie. Jak dowodzą badania, częściej niż mężczyzn, schorzenie dotyczy kobiet. W wielu przypadkach wynika to z regularnego noszenia obuwia na podwyższeniu. To jednak nie wszystkie czynniki, które powodują haluksy w damskim gronie.

Zdecydowana większość moich pacjentek nabyła haluksy w sposób genetyczny, ale równie liczna grupa to Panie, które na co dzień noszą wysokie obuwie. W wyniku regularnego poruszania się w butach na podwyższeniu – dochodzi do przeciążenia przedniej części stopy, na skutek czego ulega ona deformacji i pojawiają się wystające kości na stopach. Zniekształcenie pogłębia wąski czubek buta – palce są uciskane, a ponadto chory odczuwa silny ból. Należy pamiętać, jak duży wpływ na haluksy mają także: nadwaga, brak ruchu oraz częste przyjmowanie postawy stojącej. Każda, nawet krótka chwila aktywności wpływa korzystnie na zdrowie” – mówi ortopeda dr Zbigniew Maćkowski.

Wpływ haluksów na funkcjonowanie i życie codzienne

Halluksy w początkowym stadium często są bagatelizowane. Dopóki chory nie odczuwa silnego bólu i nie dostrzega oznak deformacji – odwleka wizytę u specjalisty. W momencie, gdy objawy się nasilają, stopa ulega zniekształceniu, a dolegliwość utrudnia codzienne funkcjonowanie – szuka pomocy u lekarza. Schorzeniu towarzyszy wystąpienie nieestetycznej zmiany na stopie – dochodzi do stanu zapalnego wokół narośli oraz zaczerwienienia. W wyniku deformacji – stopa nie pracuje w sposób naturalny. Dochodzi do nierównomiernego rozłożenia ciężaru ciała, dla którego paluch nie jest wystarczającym podparciem w trakcie wykonywania ruchu. Poza tym, że uwypuklenie powoduje ból i osłabienie mięśni, haluksy zewnętrzne znacznie utrudniają dopasowanie obuwia. Schorzenie w zaawansowanym stadium mogą spowodować zapalenie wysiękowe kaletki na wysokości stawu śródstopno-palcowego, kaletkę, bolące zgrubienia naskórka oraz narastające stopniowo podwichnięcie stawu śródstopno-palcowego.

Haluksy są u mnie problemem rodzinnym. Poza mną, ze schorzeniem walczy moja mama oraz babcia. Początkowo objawy zmiany na stopie nie były dostrzegalne, a ból nie utrudniał mi codziennego funkcjonowania. Kilkumiesięczne bagatelizowanie haluksów, doprowadziło do rozwoju choroby. Pojawił się silny ból, ale również dyskomfort – od dłuższego czasu ukrywam stopy w zabudowanych butach. Moje palce wyglądają okropnie – na obu paluchach pojawiła się nieestetyczna narośl, która wygląda nieestetycznie i wprawia mnie w kompleksy. Co to haluksy? Największy koszmar współczesnej kobiety” – żali się 32.letnia Karolina.

Haluksy zewnętrzne są w większości chorobą genetyczną

Problem z haluksami dotyczy głównie kobiet. Duże znaczenie w rozwoju schorzenia mają genetyczne predyspozycje. Dotyczy to głównie kobiet – jeżeli w rodzinie Twoja mama, babcia lub dalsza krewna chorowała haluksy na stopach – występuje duże prawdopodobieństwo, że i Ty je nabędziesz. Aż w około 70 proc. przypadków halux pojawia się rodzinnie w linii żeńskiej. Czynniki, które można odziedziczyć, przyczyniające się do ich wystąpienia to: nieprawidłowy kształt powierzchni stawu śródstopno-palcowego, wystająca kość na stopie przez niestandardowe ustawienie kości śródstopia, wiotkość tkanki łącznej większą niż w statystycznej populacji lub też egipski kształt stopy.

Często szukając usprawiedliwienia, bolące wystające kostki na stopach i powstawanie haluksów upatruje się w genach. Należy jednak pamiętać, jak ważne są także inne czynniki, które powodują koślawy paluch. Wśród nich jest nadwaga, noszenie niewłaściwego obuwia – nie tylko tego na podwyższeniu, ale również za ciasnego. Zdrowe stopy to nie tylko genetyczny los na loterii, ale także odpowiednia pielęgnacja, na którą wpływ mamy my sami ” – mówi ortopeda dr Zbigniew Maćkowski.

W jaki sposób się ich pozbyć? Wszystko zależy od stopnia zaawansowania!

Haluksy zewnętrzne ze względu na swój nieestetyczny wygląd są źródłem kompleksów. Chorzy szukają sposobów, aby pozbyć się narośli i znów móc bez krępacji pokazywać swoje stopy. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia można stosować leczenie zapobiegawcze lub operacyjne.

Do profilaktyki zalicza się domowe sposoby – napary z naturalnych składników, w których macza się stopy, maści i kremy, specjalne wkładki do butów, separatory na palce itd. Szukając rozwiązania, dostosowanego do posiadanej wady – można też skonsultować się z lekarzem. Na podstawie wywiadu oraz badania, oceni on stopień zaawansowania schorzenia i podejmie odpowiednie kroki w celu jego leczenia.

Bibliografia
 1. Sarrafian’s Anatomy of the Foot and Ankle: Descriptive, Topographic, Functional; Armen S Kelikian; Lippincott Williams & Wilkins, 2012; ISBN: 1451154259, 9780781797504
 2. Common foot disorders; Ayub A, Yale SH, Bibbo C.; Clin Med Res, 2005; 3:116-19.
 3. Paluch koślawy – od etiologii do leczenia; Napionek M.; Ortop Traumatol, 2006; 3:15-24

6 Odpowiedzi do Haluksy, halux, halluksy – czym są i skąd się biorą?

 1. Karolina pisze:

  Boję się, że będę miała haluksy, bo ciężko mi zrezygnować z butów na wysokim obcasie…

 2. Pani R. pisze:

  Haluksy – okropne schorzenie! Bardzo bolesne i nieestetyczne… Gdyby nie aparaty na haluksy to nie wiem, jak mogłabym normalnie funkcjonować.

 3. Gosia71 pisze:

  Zawsze mnie ciekawiło, czy te aparaty na halluksy faktycznie działają. Po opiniach internetowych można wywnioskować, że tak ^^, super! Zamówię sobie to hallu solution.

 4. Kamil Raciska pisze:

  Czy istnieje szansa, że napiszą Państwo cokolwiek więcej co to są haluksy na piętach? Prawdopodobnie cierpię na tego typu schorzenie, ale nigdzie nie potrafię znaleźć żadnych rzetelnych informacji 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

thirty seven ÷ 37 =