Ból haluksa to nie mit – rozmowa z ortopedą

ból haluksa

Haluksy to choroba zwyrodnieniowa, która powoduje u jednostki wystąpienie dużego dyskomfortu. Jest on związany nie tylko z nieestetycznym wyglądem stopy, ale także silnym, uciążliwym bólem np. kości przy dużym palcu, który utrudnia codziennie funkcjonowanie. Czy haluksy bolą? Nie ma najmniejszych wątpliwości. Chorzy skarżą się na dolegliwość, podkreślając, że wpływa ona znacznie na ich samopoczucie i zniechęca do aktywności. Wszelkie formy ruchu wywołują u nich nieprzyjemne uczucie, pozbawiając przyjemności, np. ze spacerów. Często bolące haluksy są początkiem znacznego pogorszenia codziennej  jakość życia. Koślawy paluch może wystąpić niezależnie od wieku u dzieci, kobiet oraz mężczyzn. Badania wykazują, że najczęściej chorują na tę dolegliwość kobiety. Czynniki genetyczne, niedopasowane obuwie, złe nawyki żywieniowe oraz kontuzje mogą przyczynić się do powstania tej zmiany w obrębie stopy. Dowiedz się jakie metody zastosować, gdy haluksy bolą i nie wiemy, jak sobie z tym radzić.

Nawigacja:

Natarczywe bóle haluksa nie są mitem!

Haluksy, określane często terminem „koślawy paluch” to choroba zwyrodnieniowa. Schorzenie objawia się odchyleniem palucha ku zewnętrznej lub wewnętrznej stronie. W drugim przypadku często dochodzi do nachodzenia palucha na sąsiadujący palec i jego podwinięcia na spód. Haluksy mogą dotyczyć tylko palucha, ale w bardziej zaawansowanych przypadkach – całego przodostopia. Poza tym, że schorzenie powoduje zmianę ustawienia palca, wiąże się także z rozwojem na nim guzka. Często w obrębie narośli pojawia się zaczerwienienie. Deformacja poza tym, że wygląda bardzo nieestetycznie – wywołuje silny ból.

Pacjenci, którzy zgłaszają się do mojego gabinetu, najczęściej jako powód swojej wizyty wskazują uciążliwy ból stóp, który utrudnia im chodzenie. Najczęściej są to osoby, które zlekceważyły początkowe objawy schorzenia. Zawsze to podkreślam – naprawdę warto skonsultować niepokojące zmiany na ciele ze specjalistą. Odpowiednio wczesne postawienie diagnozy daje szansę na powrót do pełni zdrowia. Rozwój haluksów, poza tym, że potęguje ból, wywołuje coraz bardziej zaawansowane zmiany w obrębie stopy, przenosząc boleść z jednego palca na całą stopę. We wczesnym etapie bolące haluksy można leczyć środkami zapobiegawczymi, w zaawansowanych przypadkach – operacją” – mówi lekarz ortopeda dr Jacek Kłosiński.

Mając haluksy ból możemy odczuwać z wielu różnych powodów

Czynników, które przyczyniają się do powstania haluksów, jest wiele. Zmiana na stopie może rozwinąć się w wyniku uwarunkowań genetycznych i być niezależna od jednostki. Dziedziczymy od przodków nie tylko cechy zewnętrzne, ale także predyspozycje do zachorowań. Haluksy częściej dziedziczone są przez kobiety, aniżeli mężczyzn. Bagatelizowanie pierwszych objawów zmian na stopie może doprowadzić do rozwoju choroby i poważnych konsekwencji. Bolący haluks często powoduje wyjątkowe trudności w ruchu. Najgorsze jest to, że schorzenie powoduje zapętlanie się przyczyn i skutków – chorzy rezygnują z aktywności, bo zamiast przyjemności, dostarcza im cierpienia, przez co coraz bardziej je pogłębiają.

Haluksy pojawiły się u mnie ok. rok temu. Na początku lekceważyłam pierwsze objawy schorzenia, bo poza tym, że sporadycznie odczuwałam ból w stopie, nie zauważyłam bardziej szczególnych zmian. Wraz z upływem czasu – na palcu u nogi pojawiła się narośl. Powodowała ona silny ból, który najbardziej dawał się we znaki podczas ruchu. W wyniku podrażnienia zmiany na palcu, w obrębie guzka pojawiło się zaczerwienienie. Bolące halluxy spowodowały, że czułam się fatalnie, stawiając każdy kolejny krok. Czułam także dyskomfort, który wynikał z nieestetycznego wyglądu narośli. Nawet w upalne dni rezygnowałam z nałożenia odkrytych butów, gdyż wprawiało mnie to w kompleksy. Wydawało mi się, że wszyscy patrzą na moje stopy nawet wtedy, gdy tak nie było, ale mimo wszystko najgorszy był ten uporczywie bolący hallux, zupełnie nie pozwalało mi to normalnie funkcjonować” – zwierza się 30.letnia Mariola.

Bolące haluksy mogą wpłynąć na strukturę całej nogi!

Uciążliwy, silny, dokuczliwy, męczący […] i tak można by wymieniać kolejne przymiotniki opisujące ból, który odczuwany jest przez osoby, borykające się z haluksami. Nadwyrężenie stopy, uciskanie palców skutkuje deformacją, która może objawiać się początkowo sporadycznym bólem i następnie przerodzić się w trwały. W zależności od stopnia zaawansowania może dotyczyć pojedynczego palca lub całej stopy. W pierwszym przypadku – ból zlokalizowany jest w ich grzbiecie i koniuszkach. Narośli, która występuje w wyniku haluksów, często towarzyszy zaczerwienienie. Powstaje ono na skutek ocierania palców o but. W drugim przypadku, gdy ból przenosi się na całą stopę – pojawia się ból w jej podeszwie. Ból wywołany przez haluksy – może być odczuwany podczas ruchu, ale także w trakcie spoczynku. Duże znaczenie mają buty – nie mogą być zbyt ciasne, aby nie ściskać palców. Pacjent musi czuć komfort i wygodę w trakcie użytkowania obuwia.

ból haluksów

Gdy odczuwamy ból haluksa – co robić podpowie lekarz!

Problem haluksów bardzo często w początkowym stadium jest bagatelizowany, dopiero, gdy boli haluks pacjenta w mocniejszym stopniu, ten zaczyna dopiero szukać specjalnej pomocy. Wynika to przede wszystkim z łagodnych objawów schorzenia, które mogą być mylone z obtarciem lub odciskiem. Jeżeli czujesz, że coś niepokojącego dzieje się z Twoją stopą – nie zwlekaj i koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Wczesne ustalenie, co się mogło stać i postawienie diagnozy, może pomóc uporać się z problemem i zniwelować ból.

Osoby, które chorują, często pytają mnie co na ból haluksa i objawy schorzenia stopy, które powoduje ta nieprzyjemna dolegliwość? Metod jego profilaktyki jest wiele. Sposób leczenia zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjenta oraz wielu innych czynników. Można zastosować profilaktykę zapobiegawczą lub operacyjną. Pierwsza zalecana jest w początkowym stadium, druga – zaawansowanych przypadkach” – mówi lekarz ortopeda dr Jacek Kłosiński.

Co na bolące haluksy? Domowe sposoby, które przyniosą ulgę

  • Bóle haluksów mogą być zwalczane w sposób zapobiegawczy lub operacyjny. Dużą popularnością w przypadku tego schorzenia cieszą się domowe sposoby uśmierzania bólu. Należy do nich produkcja naparów, powstałych na bazie ziół lub roślin, np. lawendy, ruty zwyczajnej, liści laurowych. W przygotowanej miksturze chory moczy nogi. Efekt, który jest natychmiastowy to zwalczenie silnego bólu. Regularne korzystanie z naturalnego preparatu pomaga zapobiegać haluksom.
  • Jak złagodzić ból haluksa? Warto także zadbać oto co jemy. Wzbogacenie codziennego jadłospisu o witaminy A, C, D oraz wapń wpływa korzystnie na zdrowie – działa wzmacniająco na kości. Należy ograniczać produkty, które mogą przyczynić się do nadwagi, która z kolei przełoży się na znaczne obciążenie stopy i naszego układu kostnego.
  • Bardzo ważną rolę odgrywa obuwie. Jeżeli jest niedopasowane – palce są ściskane i obcierane, to występuje duże prawdopodobieństwo wystąpienia haluksów. Podczas zakupu butów trzeba brać pod uwagę wygodę i komfort, a dopiero później ich wygląd. Zaleca się obuwie o szerszym przodzie i miękkiej podeszwie, gdyż te – nawet, gdy się już pojawią – ograniczą bolesne haluksy i ich mechaniczne obciążenie przez organizm.
Bilbliografia
  1. Hallux Valgus: New Insights for the Healthcare Professional: 2013 Edition: ScholarlyPaper; ScholarlyEditions, 2013; ISBN: 1481652885, 9781481652889
  2. Foot Deformities—Advances in Research and Treatment: 2012 Edition: ScholarlyPaper; ScholarlyEditions, 2012; ISBN: 1481627619, 9781481627610

6 myśli nt. „Ból haluksa to nie mit – rozmowa z ortopedą

  1. Katya

    Pamiętam, jak dzisiaj – 3 miesiące temu dostałam pierwszego ataku bólu haluksów. Przy chodzeniu dosłownie wyłam z bólu, ale nie miałam pojęcia, co z tym mogę zrobić. Zadzwonić po karetkę, bo mnie haluksy bolą? Pewnie by mnie wyśmiali? Skończyłam na wizycie w poradni ortopedycznej. Na szczęście, pani od razu mi dała zestaw leków przeciwbólowych, opaskę na haluksy od hallu solution. Wpisali mnie na wizytę do ortopedy, żeby ustalić szczegóły co z operacją. Gdyby nie opaska i ketonal pewnie nie wytrzymałabym kolejnych tygodni. Nie wiem, jak to się stało, ale skierowanie na operację dostałam bardzo szybko. W międzyczasie noszenie opaski praktycznie 24h na dobę. Po tygodniu ból zelżał, a po dwóch z 10/10 zmalał do 4/10.

    Mam jednak problem. Nosiłam opaskę tak intensywnie, że szybko mi się zużyła. Chcę kupić następną, ale wyrzuciłam opakowanie. Czy ktoś wie, gdzie można kupić hallu solution? Od razu powiem, że nie ma już ich w poradni, w której na początku je dostałam. Operacja nadal mnie czeka, ale nie wyobrażam sobie czekania na nią bez opaski.

    1. Paulina kieleckie

      Nie wiem, czy chodzi o ten konkretny model, ale hallu solution można łatwo dostać na ich oficjalnej stronie -> https://hallusolution.pl/.

      Słyszałam, że kiedyś były nawet w aptekach, ale wycofali je – apteki za dużo za nie chciały % dla siebie. Tutaj będzie najtaniej, a kurier w sumie sprawnie dowozi. Szybko będziesz mogła znowu ją nosić, zanim Ci się znowu pogorszy.
      Mam nadzieję, że pomogłam.

  2. dośka

    U mojej mamy – od razu jak lekarz zauważył, że może tworzyć się jej haluks to zamówiła aparat korekcyjny. Chciała zacząć leczenie szybko a nie zwlekać i czekać aż się pogorszy. Innym też nie polecam czekać. Mama w ten sposób uratowała się przed operacją usunięcia haluksów, wbijania drutów i całego znieczulenia w kręgosłup. Nie wspominam już o długiej rekonwalescencji i rehabilitacji.

  3. Marina55

    Czekam na wizytę u ortopedy, bo własnie odczuwam ból przy paluchu u stopy. Mam nadzieję, ze pomoże mi dobrać odpowiednie leczenie. Z tego, co większość pisze na forach, lekarze zaczynają od zwykłych korektorów na haluksy? Tylko, jak zobaczyłam w internecie, jak one wyglądają to nie wyobrażam sobie móc w czymś takim chodzić na zakupy. Jak się z tym funkcjonuje?

  4. Karola2331

    Serdecznie polecam moczenie stóp w ciepłej wodzie z olejkiem rozmarynowym. To niewiele, ale mi pomaga w kryzysowych sytuacjach, olejek rozmarynowy pachnie specyficznie, ale zmniejsza ból stóp, łagodzi napięcia. Gdyby nie ta kąpiel dla stóp po powrocie z pracy pewnie nie miałabym nawet siły, żeby zrobić rodzince kolację.

    1. albercik

      Podbijam. Na mnie działa też dobrze. Halluks nadal jest, ale chociaż sam ból znika. Nie mam też pewności, czy to pomoże na większy ból. Na taki to już bardziej pomaga fala uderzeniowa. Tylko trzeba trafić do doświadczonego fizjoterapeuty.

Dodaj komentarz