Spis Treści

Jakie buty na haluksy – obuwie zdrowotne, klapki, sandały, skarpety czy botki?

jak dobrać odpowiednie buty na haluksy?

Buty na haluksy to jedno z rozwiązań problemu, którego podejmuje się coraz większa szala osób. Dlaczego? Przede wszystkim haluksy to problem, który dotyczy wielu osób, a zwłaszcza kobiet – szacuje się, iż niemal 60% pań po 50 roku życia zmaga się z tą bolesną i nieestetyczną przypadłością. W wielu przypadkach sami odpowiadamy za haluksy. Buty na obcasach (zwłaszcza szpilki), zbyt małe i wąskie obuwie czy otyłość – to najpowszechniejsze przyczyny pojawiania się tego schorzenia. A haluksy trzeba leczyć. W tym przypadku pomocne będą kliny, aparaty, opaski, plastry, maści bądź kremy. Niezwykle istotne są buty na haluksy, które nie tylko zapewnią wygodę, ale także zakryją nieestetyczny problem. Odpowiednie obuwie na haluksy jest polecane zarówno w początkowych stadiach choroby, jak i wtedy, gdy schorzenie jest bardziej zaawansowane. Natomiast w przypadku operacji palucha koślawego niezbędne są specjalne buty ortopedyczne na haluksy, które pomogą w skutecznej rekonwalescencji. Zatem jakie buty na haluksy będą najlepsze? Oto krótki przegląd.

Nawigacja:

Dobranie butów na haluksy nie jest łatwe

Jakie powinny być buty dla osób z haluksami? Osoby zmagające się z haluksami dobrze wiedzą o tym, jak trudno znaleźć odpowiednie buty. Haluksy powinny być nie tylko zakryte, ale dodatkowo obuwie musi zapewnić wygodne chodzenie. Tym bardziej, iż buty na szeroką stopę z haluksami muszą charakteryzować się kilkoma cechami. Wśród tych wymagań wymienia się:

 • szerokie czubki – palce nie mogą być ściśnięte w nieodpowiedni sposób
 • pół rozmiaru większe – co zapewni wygodę chodzenia
 • niski obcas – jeżeli już jest, to nie większy niż 5 centymetrów
 • naturalna skóra, która z czasem rozciągnie się, wyprofiluje i dostosuje się do kształtu stopy
 • odpowiednia budowa – but na haluksa powinien przynajmniej w pewnym stopniu zakrywać koślawy paluch, gdyż stopa dotknięta tym schorzeniem nie prezentuje się dobrze

A jakich butów unikać? Odpowiedź znajdziecie w poniższym filmiku:

Źródło: Youtube.com, kanał: JASNA STRONA, dostęp dnia 27.06.2019

Oprócz odpowiednich butów niezwykle istotne są także skarpetki lub podkolanówki (o nich niżej – klik), które powinny być wykonane z wełny lub bawełny. W tym przypadku lepiej unikać produktów syntetycznych i wykonanych ze sztucznych tkanin.

Dla kogo jest medyczne obuwie na haluksy?

Każda osoba ciepiąca na tak zwany koślawy paluch powinna zaopatrzyć się w odpowiednie buty. Haluksy mają swoje wymagania. A ponieważ to głównie kobiety najczęściej cierpią na to schorzenie, to właśnie obuwie damskie na haluksy jest najłatwiej dostępne. W swojej ofercie ma je niemal każdy specjalistyczny sklep internetowy, który specjalizuje się w sprzedaży obuwia dla stóp problemowych. Wygodne buty na haluksy można także dostać w wielu sklepach stacjonarnych. Poniżej kilka propozycji takiego obuwia.

Okazjonalne i eleganckie buty na haluksy

Większość osób uważa, iż obuwie na problemowe stopy jest bezkształtne i po prostu brzydkie. Nie jest to jednak prawdą. Buty damskie na haluksy mogą być także eleganckie. I chociaż szpilki na haluksy nie są polecane, to nie znaczy, iż osoba cierpiąca na to schorzenie nie może wyglądać modnie i elegancko. Przykładem są baleriny, półbuty czy różnorodne buty na obcasie, które mogą być noszone zarówno na co dzień, jak i na większe wyjścia. Wszystkie buty z tego asortymentu cechują się szerokimi noskami, solidnym podbiciem oraz miękkim i elastycznym materiałem. Wśród eleganckich butów na haluksy można wymienić:

Attention: The internal data of table “8” is corrupted!

Eleganckie buty na haluksy są polecane paniom, które pomimo dolegliwości stóp chcą prezentować się modnie i elegancko. Półbuty, baleriny i buty na obcasach o szerokich noskach i stabilnym podbiciu sprawdzą się przy szerokich stopach i haluksach. Dodatkowo – z racji zabudowania – ukryją zdeformowane stopy.

buty na haluksy

Sandały i klapki na haluksy – obuwie letnie

Wśród butów polecanych na stopy problemowe znajdują się także buty letnie – sandały i klapki. Osoby borykające się z haluksami powinny zwrócić uwagę na ich budowę, materiał i solidność wykonania.  W tym przypadku buty powinny być stabilne, wygodne i wykonane w taki sposób, aby nie wymuszać nienaturalnych ruchów stóp. Wśród butów letnich odpowiednich na haluksy można wymienić:

Attention: The internal data of table “9” is corrupted!

Do jednych z najwygodniejszych butów na dolegliwość związaną z paluchem koślawym są właśnie klapki i sandały. Haluksy to bardzo bolesne schorzenie, a obuwie tego typu pozwala ograniczyć wszelkie uciski i otarcia. Klapki i sandały na haluksy powinny charakteryzować się regulowaną szerokością, odpowiednią amortyzacją i wygodą. Duża zaletą letnich butów na haluksy jest fakt, iż w większości przypadków są wygodne. Natomiast wada jest taka, iż większość modeli nie ukrywa nieestetycznych deformacji. Uwzględniając cały akapit trzeba tutaj zaznaczyć, że japonki na haluksy to nie jest dobry pomysł.

Botki i kozaki na haluksy – obuwie jesiennie i zimowe

Jesienne i zimowe buty na haluksy – podobnie jak eleganckie, sportowe czy letnie – powinny charakteryzować się odpowiednimi cechami: wygodą, właściwą szerokością, amortyzacją i przyczepnością do podłoża. Na szczęście na rynku dostępne są zimowe buty, które są odpowiednie dla osób borykających się z bolesnymi haluksami.

Attention: The internal data of table “10” is corrupted!

Dobranie odpowiednich butów zimowych przez osoby cierpiące na haluksy nie jest zadaniem łatwym. Z jednej strony są to buty zakrywające haluksy – i to jest ich zaleta. Z drugiej – zakryte obuwie może powodować bolesne otarcia, pęcherze i nagniotki. A nacisk buta na zdeformowanego palucha powoduje duży ból. Dlatego kozaki i botki na haluksy powinny być szerokie, miękkie, wygodne i stabilne.

Obuwie i buty ortopedyczne na haluksy

Szczególnym rodzajem obuwia leczniczego jest specjalne but ortopedyczny na haluksy, które jest stosowany po operacji koślawego palucha. Jego zadaniem jest przede wszystkim utrzymanie zoperowanego palca w skorygowanej pozycji, stabilizacja przedstopia oraz utrzymanie stopy w prawidłowej pozycji. Popularne buty zdrowotne damskie na haluksy to:

Attention: The internal data of table “11” is corrupted!

Buty po operacji haluksów – mimo że nie należą do najwygodniejszych – stanowią obowiązkowy element rekonwalescencji. Dzięki nim pacjent nie narusza zoperowanego palucha, co znacznie przyspiesza jego gojenie i korekcję. Czas noszenia butów na haluksy po operacji powinien być ustalany z lekarzem. Co ważne – buty na haluksy po operacji powinny być przede wszystkim skuteczne i pomocne w rekonwalescencji.

Skarpety na haluksy i inne wspomagacze

Jednym ze środków wspomagających leczenie palucha koślawego są skarpety na płaskostopie (które często występuje przy tej chorobie) oraz typowe skarpety na haluksy, które pomagają zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości związane ze schorzeniem. Wśród tych drugich można wymienić:

Attention: The internal data of table “12” is corrupted!

Opaska czy skarpeta na haluksy to produkt pomocniczy, który może wspomóc leczenie tej bolesnej przypadłości. I chociaż ich skuteczność bywa niewielka, to warto je wypróbować.


Podsumowanie

Haluksy to bardzo pospolity problem, który dotyka niemałą część społeczeństwa. Zlekceważenie i zaniedbanie problemu może skończyć się operacją i bolesną rehabilitacją. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Ważnym elementem korekcji haluksów i ewentualnej rekonwalescencji pooperacyjnej jest odpowiednie obuwie.

Dobrze dobrane buty nie tylko umożliwiają komfortowe i bezbolesne chodzenie, ale także zapobiegają postępowi schorzenia. Natomiast buty ortopedyczne po operacji haluksów przyspieszają rekonwalescencję. Osoby borykające się z bolesnymi haluksami powinny wybierać szczególny typ obuwia – z szerokimi noskami, na stosunkowo niskim obcasie i wykonanym z naturalnych materiałów. Tylko takie buty przyniosą oczekiwane rezultaty, czyli zmniejszenie bólu i ukrycie zdeformowanej stopy. Dobre buty na haluksy to konieczność i podstawa skutecznego leczenia dolegliwości. A jeżeli użyjemy do nich dodatkowo takich wspomagaczy jak stabilizator na haluksy czy najlepiej specjalna opaska – sukces osiągniemy murowany!

Bibliografia
 1. Porównanie punktowej oceny anatomiczno-czynnosciowej stopy z baropodometryczną oceną wyników leczenia paluchów koślawych.;Orzechowski W. ;Chir Narz Ruchu Ortop Pol, 2001; 66:617-23.
 2. Symmetry and limb dominance in able-bodied gait: a review; Sadehli H, Allard P, Prince F, Labelle H.; Gait Postures,  2000; 12:34-45.

9 Odpowiedzi do Jakie buty na haluksy – obuwie zdrowotne, klapki, sandały, skarpety czy botki?

 1. Jagoda pisze:

  Muszę przyznać, że mój ortopeda najbardziej polecał aparaty na halluksy, a szczególnie Hallu Solution, mimo, że trzeba go zamawiać przez Internet. Chciałam bardzo, żeby ból przestał nawracać i ten aparat pomógł mi to osiągnąć.

 2. Wojciech pisze:

  Nie sądziłem, ze aż taki wybór jest opasek itp. na haluksy! Chyba będę musiał popytać u swojego lekarza, żeby dobrze wybrać.

 3. kalia pisze:

  Hej, a jakie buty polecacie nosić zimą przy haluksach? Bo zimą w klapkach to troszkę będzie problematyczne… 🙁

 4. Iwona pisze:

  Ja z kolei bym chciała swojemu dziecku kupić coś na haluksy. Nie wiem co będzie najlepsze, takie, żeby dziecko nie chciało tego ściągnąć.

 5. Asia oszukana pisze:

  Stosowałam chyba z 3 miesiące sandały firmy Scholl na haluksy. W korekcji palucha nie pomogły mi w ogóle, a jak poszłam do sklepu medycznego dopytać się co i jak, to Pani tylko wzruszyła rękoma i stwierdziła, że to co obiecuje ten producent to jedno, a jak jest…. szkoda mi tych wydanych pieniędzy 🙁

 6. AS pisze:

  Witajcie.
  Na wstępie chciałam zaznaczyć, że trafiłam tu przypadkiem. Jednak od wielu miesięcy szukałam strony, która dostarczyłaby mi wszystkie istotne informacje o haluksach, tak jak Wy to zrobiliście. Kawał dobrej roboty.
  Pewnie tak jak wielu z Was – mam haluksy. Lekarz określił to stadium jako zaawansowane i wszystko zwalił na noszenie moich ulubionych, ukochanych obcasów. Elegancki strój służbowy mnie, niestety, przez wiele lat zobowiązywał, więc nawet gdybym chciała – nie mogłam zrezygnować z eleganckiego buta na obcasie. Niby sama się o to prosiłam, ale ktoś, kto pracuje na odpowiedzialnym stanowisku, takim jak moje, doskonale zdaje sobie sprawę jak ważne jest przykładanie uwagi do nawet najmniejszych szczegółów związanych z dobrym wyglądem.
  Potem, tak się złożyło, że odeszłam z pracy na rzecz innej, i wreszcie miałam trochę oddechu, żeby skupić się na leczeniu. Nadal jednak musiałam być aktywną kobietą, mobilną, załatwiającą wiele spraw i odwiedzającą wiele osób jako przedstawiciel handlowy. Zrezygnowałam już z butów na obcasie, ale zaopatrzyłam się właśnie w Hallu Solution, bo wydawały mi się chyba najbardziej elastyczne i miękkie, żeby móc nosić je do trochę bardziej eleganckich espardyli czy nawet balerin. Nie przeszkadzało mi, że opaska ciut wystawała, bo w sumie jej cielisty kolor przemawiał na korzyść. Była po prostu mało widoczna.
  Bardzo ciężko jest mi opisać, jak bardzo byłam zadowolona z tego wyboru. Nie musiałam tygodniami siedzieć w domu, mogłam pracować, a moje nogi nadal się korygowały. Oczywiście musiałam zrezygnować z obcasów, ale nie oszukujmy się – przy haluksach i szpilkach żadna z opasek się nie sprawdzi!
  Jeżeli też jesteś aktywną kobietą albo aktywnych mężczyzną, serdecznie polecam zerknąć na Hallu. Palce wreszcie przestają na siebie nachodzić i uciskać się nawzajem. Jak ktoś ma jakieś pytanka to możecie do mnie nawet na maila napisać anita_skorczyk56@o2.pl ;)!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nine + 1 =