Spis Treści

Na haluksy – przegląd środków na paluch koślawy. Kliny, maści, plastry

preparaty na haluksy

Haluksy to niezwykle bolesny problem, który dotyka niemały odsetek społeczeństwa (a zwłaszcza jego kobiecą część) – wystarczy wspomnieć, iż po 50 roku życia 1 na 40 kobiet boryka się z tych schorzeniem. Te dane statystyczne oczywiście nie oznaczają tego, iż mężczyźni nie są narażeni na tą dolegliwość ortopedyczną, ale faktem jest, iż zapadają na nią w zdecydowanie mniejszym stopniu. Zapraszamy do artykułu, w którym opiszemy najlepsze preparaty na haluksy dostępne na rynku. Opowiemy dodatkowo na co zwrócić uwagę przy ich wyborze oraz w jakich przypadkach środki na haluksy się sprawdzą, a kiedy lepiej z nich zrezygnować.


Nawigacja:

Preparaty na haluksy – czy są mi w ogóle potrzebne?

Czym właściwie jest haluks (zwany też paluchem koślawym)? To choroba zwyrodnieniowa stopy, która uwidacznia się nienaturalnym skrzywieniem palucha w kierunku pozostałych palców, a nawet podwinięciem pod nie. Zmianom w kształcie dużego palca często towarzyszy ból, deformacja stopy, widoczny obrzęk, zaczerwienienie skóry, odciski, trudności z poruszaniem palca oraz chodzeniem. Nie ulega wątpliwości, iż haluksy utrudniają normalne funkcjonowanie. A w wielu przypadkach sami jesteśmy za nie odpowiedzialni.

Dlaczego? Bo chociaż za powstawanie koślawego palucha odpowiada w dużej mierze genetyka i dziedziczna anatomia, to czynnikami warunkującymi ich powstawanie jest otyłość, noszenie szpilek lub niewygodnych butów czy niektóre sporty wyczynowe. Zmiany zwyrodnieniowe nie są gwałtowne i postępują w dłuższym okresie czasu. Jednakże są często ignorowane, a to prosta droga do bolesnych zniekształceń. W takich przypadkach samo zapobieganie już nie pomoże i trzeba sięgnąć po preparaty na haluksy, które pomogą uporać się z problemem i ograniczą jego nieprzyjemne objawy. W skrajnych przypadkach niezbędna jest operacja. Pamiętajmy – im szybciej sięgniemy po dostępne na rynku środki na haluksy, tym prawdopodobieństwo konieczności interwencji chirurgicznej będzie mniejsze.

Zatem jakie preparaty na paluch koślawy są najbardziej skuteczne i sprawdzą się w ramach leczenia?

Kliny na haluksy – międzypalcowe, żelowe, silikonowe

Podstawowym objawem haluksów jest zmiana ustawienia dużego palca u stopy, który może zmieniać pozycję ku wewnętrznej lub zewnętrznej stronie. Dlatego też jedną z metod leczenia tej dolegliwości jest przywrócenie prawidłowego ustawienia palucha. Takie zadanie pełni klin na haluksy, który likwiduje ból, niweluje lub zmniejsza deformację oraz zapobiega dalszemu rozwojowi schorzenia. Ilość dostępnych na rynku klinów na haluksy jest tak duża, iż na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Poniższy ranking przedstawia najpopularniejsze kliny międzypalcowe na haluksy.

kliny na haluksy międzypalcowe i żelowe

Attention: The internal data of table “4” is corrupted!


Kliny na haluksy to popularne metody walki z tym schorzeniem. Ich zaletą jest niewątpliwie wysoka skuteczność w walce z bólem i dyskomfortem. Kliny doskonale spełniają swoją rolę w początkowej fazie choroby – niwelują ból i korygują postawę palucha. W bardziej zaawansowanych przypadkach nie zaleca się ich stosowania – nie tylko nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, ale dodatkowo spowodują zbyt duży ból. Z preparatów dostępnych na rynku najlepszą opinią cieszy się opaska Hallu Solution, która jest polecana przez niemal wszystkich użytkowników.

Maści na haluksy, żele i kremy

Innym sposobem na haluksy są wszelkiego rodzaju maści, żele i kremy, które można dostać w niemal każdej aptece lub sklepie z suplementami diety. Ich działanie – w zależności od składu – to przede wszystkich chłodzenie, znieczulanie, redukowanie obrzęków, łagodzenie bólu czy leczenie stanu zapalnego. I chociaż ich skuteczność w samym leczeniu haluksów bywa niewielka, to żel, maść czy krem na haluksy na pewno może pomóc w walce z bolesnymi dolegliwościami. Największą popularnością wśród użytkowników cieszą się trzy produkty.

maści na haluksy, kremy i żele przeciwbólowe

Attention: The internal data of table “5” is corrupted!

 

Preparaty na haluksy w postaci maści, żeli bądź kremów to wygodna forma walki z haluksami. I chociaż ich skuteczność bywa bardzo różna, to środki tego typu na pewno sprawdzą się jako produkty uśmierzające ból. Maści, żele i kremy mogą być stosowane bez większych przeszkód, jednak na szczególną uwagę zasługują zawarte w nich aktywne składniki – niektóre mogą uczulać i wywoływać reakcje alergiczne. Jednocześnie ten rodzaj produktu wymaga dużej systematyczności, z czym wiele osób miewa problemy.

Plastry na haluksy jako środek prewencyjny i wspomagający

Kolejnym sposobem walki z haluksami są różnego rodzaju plastry na haluksy. Przy ich zakupie bardzo często pada pytanie, czy lepsze są plastry na haluksy czy żelowe osłony na haluksy. Trudno odpowiedzieć na to pytanie w sposób jednoznaczny, gdyż w tym przypadku opinie są bardzo subiektywne. Oba produkty działają w podobny sposób, a wybór jednego z nich jest często bardzo indywidualną decyzją. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów plastrów, a wśród najbardziej popularnych można wymienić trzy.

plastry na haluksy i otarcia

Attention: The internal data of table “6” is corrupted!

 

Specjalne plastry na haluksy to wygodne preparaty, które pozwalają walczyć z bólem i umożliwiają ochronę skóry przed bolesnymi otarciami. I chociaż plastry nie zlikwidują problemu, to na pewno ułatwią codzienne funkcjonowanie. Plastrów nie powinny stosować osoby z otwartymi ranami. Dodatkowo warto skonsultować się z lekarzem w przypadku cukrzycy bądź alergii. I co ważne – nie wolno stosować wielokrotnie tego samego plastra.

Podsumowanie

Haluksy to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieje wiele produktów, których zadaniem jest nie tylko złagodzenie bólu, ale także zlikwidowanie bolesnego problemu. Ich skuteczność bywa różna – w zależności od konkretnego przeznaczenia i stopnia zaawansowania schorzenia. Jak widać możemy zdecydować się na zwykły żel, który pomoże jako środek prewencyjny lub zakupić specjalistyczną opaskę typu Hallu Solution, która pomoże zażegnać nawet zaistniałą deformację kości stopy. Wszystko zależy od stopnia naszego problemu i tego czego tak naprawdę oczekujemy od zakupionych preparatów na haluksy. Wybór zawsze jest tylko w naszych rękach.

Bibliografia
 1. Treating Bunions; Najjarine, Abbie, and Dip Pod-NSW
 2. Treating Metatarsalgia: Ball of Foot Pain.; Najjarine, Abbie, and Dip Pod-NSW.
 3. Orthopedic Emergencies; Makhni, Melvin C., et al., eds.; Springer, 2017.
 4. Wyniki niezależnej ankiety przeprowadzonej pod koniec roku 2018 wśród czytelników serwisu haluksy-leczenie.pl

2 Odpowiedzi do Na haluksy – przegląd środków na paluch koślawy. Kliny, maści, plastry

 1. Barbaa pisze:

  Jakieś opinie na temat klinów żelowych Corrby? Mi wydają się dość jednorazowe, jednak nie chcę wyrokować… nie miałam ich w ręce, widziałam tylko na zdjęciach w internecie.
  Jednak nie mam dobrych doświadczeń z żelowymi wkładkami…

  • Emila K. pisze:

   Zaliczyłam Corrby,
   trwałość dałabym 5/10 – klin się rozmemłał w trakcie chodzenia i stracił swój kształt. No a normalne, że stracił też wtedy swoje działanie…
   Wygode noszenia ocenię na 7/10 – naprawdę przyzwoita i jeszcze buta węższego można ubrać
   Cena wiadomo 9/10, ale już działanie 4/10 – jedyne co robi, to na pewno osłania dobrze nachodzący palec, ale nie koryguje w żaden sposób halluksa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

thirty − = twenty six