Na haluksy – przegląd środków na paluch koślawy. Kliny, maści, plastry

preparaty na haluksy

Haluksy to niezwykle bolesny problem, który dotyka niemały odsetek społeczeństwa (a zwłaszcza jego kobiecą część) – wystarczy wspomnieć, iż po 50 roku życia 1 na 40 kobiet boryka się z tych schorzeniem. Te dane statystyczne oczywiście nie oznaczają tego, iż mężczyźni nie są narażeni na tą dolegliwość ortopedyczną, ale faktem jest, iż zapadają na nią w zdecydowanie mniejszym stopniu. Zapraszamy do artykułu, w którym opiszemy najlepsze preparaty na haluksy dostępne na rynku. Opowiemy dodatkowo na co zwrócić uwagę przy ich wyborze oraz w jakich przypadkach środki na haluksy się sprawdzą, a kiedy lepiej z nich zrezygnować.


Nawigacja:

Preparaty na haluksy – czy są mi w ogóle potrzebne?

Czym właściwie jest haluks (zwany też paluchem koślawym)? To choroba zwyrodnieniowa stopy, która uwidacznia się nienaturalnym skrzywieniem palucha w kierunku pozostałych palców, a nawet podwinięciem pod nie. Zmianom w kształcie dużego palca często towarzyszy ból, deformacja stopy, widoczny obrzęk, zaczerwienienie skóry, odciski, trudności z poruszaniem palca oraz chodzeniem. Nie ulega wątpliwości, iż haluksy utrudniają normalne funkcjonowanie. A w wielu przypadkach sami jesteśmy za nie odpowiedzialni.

Dlaczego? Bo chociaż za powstawanie koślawego palucha odpowiada w dużej mierze genetyka i dziedziczna anatomia, to czynnikami warunkującymi ich powstawanie jest otyłość, noszenie szpilek lub niewygodnych butów czy niektóre sporty wyczynowe. Zmiany zwyrodnieniowe nie są gwałtowne i postępują w dłuższym okresie czasu. Jednakże są często ignorowane, a to prosta droga do bolesnych zniekształceń. W takich przypadkach samo zapobieganie już nie pomoże i trzeba sięgnąć po preparaty na haluksy, które pomogą uporać się z problemem i ograniczą jego nieprzyjemne objawy. W skrajnych przypadkach niezbędna jest operacja. Pamiętajmy – im szybciej sięgniemy po dostępne na rynku środki na haluksy, tym prawdopodobieństwo konieczności interwencji chirurgicznej będzie mniejsze.

Zatem jakie preparaty na paluch koślawy są najbardziej skuteczne i sprawdzą się w ramach leczenia?

Kliny na haluksy – międzypalcowe, żelowe, silikonowe

Podstawowym objawem haluksów jest zmiana ustawienia dużego palca u stopy, który może zmieniać pozycję ku wewnętrznej lub zewnętrznej stronie. Dlatego też jedną z metod leczenia tej dolegliwości jest przywrócenie prawidłowego ustawienia palucha. Takie zadanie pełni klin na haluksy, który likwiduje ból, niweluje lub zmniejsza deformację oraz zapobiega dalszemu rozwojowi schorzenia. Ilość dostępnych na rynku klinów na haluksy jest tak duża, iż na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Poniższy ranking przedstawia najpopularniejsze kliny międzypalcowe na haluksy.

kliny na haluksy międzypalcowe i żelowe

Nazwa preparatuZaletyWady
Hallu Solution na haluksy i paluch koślawy

1. Opaska Hallu Solution - Opaska z żelowym klinem Hallu Solution to nieinwazyjny i bardzo skuteczny produkt do korekty haluksów, który został opracowany przez najlepszych specjalistów z dziedziny ortopedii. Produkt wykorzystuje technologię HalluStop, która reguluje biomechanikę stopy, a tym samym likwiduje jej deformację dzięki wymuszaniu prawidłowego ułożenia kości śródstopia. Dodatkowo ten nowoczesny środek na haluksy koryguje ustawienie palucha (poprzez odciągnięcie go od pozostałych palców), amortyzuje nacisk na zwyrodniały staw, wymusza prawidłowe rozłożenie ciężaru ciała na stopie i niweluje dotkliwy ból. Produkt jest dostępny w dwóch wersjach - na dzień i na noc.

Więcej o produkcie na https://hallusolution.pl/

kup tutaj

  • wygoda użycia (opaska nie wywołuje odczucia dyskomfortu)
  • szybki czas działania (pierwsze rezultaty są widoczne już po dwóch tygodniach)
  • skuteczna likwidacja bólu (nawet bardzo uciążliwego)
  • precyzyjne dopasowanie do kształtu stopy
  • cienki materiał (umożliwiający noszenie opaski nawet pod bardzo dopasowanym obuwiem)
  • możliwość schłodzenia opaski, co wpływa na szybsze i skuteczniejsze likwidowanie bólu i stanów zapalnych
  • wysoka elastyczność (ułatwiająca zakładanie i zdejmowanie opaski)

  • produkt w formie opaski, który w początkowym okresie użytkowania może powodować pewien dyskomfort (który mija wraz z upływem czasu)
  • dwie wersje opaski (dzienna i nocna) powoduje konieczność jej zmiany rano i wieczorem
  • stosunkowo wysoka cena (chociaż producent oferuje wiele promocji)

  • Opaska Hallu Solution to jeden z najlepszych środków na haluksy dostępnych na rynku. Wysoka skuteczność działania powoduje, iż osoby sięgające po ten produkt mogą uniknąć bolesnego leczenia i ryzykownych operacji. Hallu Solution jest polecany przez wielu zadowolonych użytkowników.

    Silikonowy klin miedzypalcowy od firmy Corbby

    2. Klin międzypalcowy Corbby - Klin silikonowy na haluksy Corbby pomaga prostować koślawe palce u nóg oraz zapobiega ich nachodzeniu na siebie. Ten popularny preparat na haluksy zmniejsza ból, redukuje istniejącą deformację oraz zapobiega pogłębianiu się schorzenie. Dodatkowo chroni przed bolesnymi efektami otarć i nacisków na palce. Użycie produktu jest bardzo proste - wystarczy go umyć wodą z mydłem, dokładnie osuszyć, posypać talkiem i umieścić pomiędzy koślawe palce. Nie należy go stosować w przypadku uszkodzonej skóry pomiędzy palcami.

  • dwie sztuki w opakowaniu
  • różne rozmiary (M i L)
  • miękkość zapobiegająca odciskom
  • duża wygoda stosowania
  • niska cena
  • wykonanie z materiału, który może uczulać (silikon)
  • trudne czyszczenie (brak możliwości prania w pralce)
  • kliny silikonowe są uznawane za najmniej skuteczne
  • Podsumowując można powiedzieć, iż klin Corbby jest wygodny, miękki i dopasowany pod względem rozmiaru. Jednak jak podkreślają niektórzy użytkownicy nie zawsze jest przynosi oczekiwane rezultaty.

    Klin na halluksy Scholl

    3. Klin na halluksy Scholl - Klin silikonowy na haluksy Corbby pomaga prostować koślawe palce u nóg oraz zapobiega ich nachodzeniu na siebie. Ten popularny preparat na haluksy zmniejsza ból, redukuje istniejącą deformację oraz zapobiega pogłębianiu się schorzenie. Dodatkowo chroni przed bolesnymi efektami otarć i nacisków na palce. Użycie produktu jest bardzo proste - wystarczy go umyć wodą z mydłem, dokładnie osuszyć, posypać talkiem i umieścić pomiędzy koślawe palce. Nie należy go stosować w przypadku uszkodzonej skóry pomiędzy palcami.

  • preparat bardzo wygodny w użyciu
  • miękkość
  • mała widoczność (klin wykonany jest z bardzo cienkiego materiału)
  • możliwość czyszczenia
  • dostępność
  • mała skuteczność w leczeniu bardziej zaawansowanego schorzenia
  • niska wytrzymałość (produkt wytrzymuje maksymalnie kilka użyć)
  • Klin Scholl w sposób doraźny pomaga na dolegliwości bólowe, podnosząc wygodę i komfort chodzenia. Jest jednak niewystarczający przy bardziej zaawansowanym schorzeniu. Dodatkowo nie spełnia roli profilaktycznej.


    Kliny na haluksy to popularne metody walki z tym schorzeniem. Ich zaletą jest niewątpliwie wysoka skuteczność w walce z bólem i dyskomfortem. Kliny doskonale spełniają swoją rolę w początkowej fazie choroby – niwelują ból i korygują postawę palucha. W bardziej zaawansowanych przypadkach nie zaleca się ich stosowania – nie tylko nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, ale dodatkowo spowodują zbyt duży ból. Z preparatów dostępnych na rynku najlepszą opinią cieszy się opaska Hallu Solution, która jest polecana przez niemal wszystkich użytkowników.

    Maści na haluksy, żele i kremy

    Innym sposobem na haluksy są wszelkiego rodzaju maści, żele i kremy, które można dostać w niemal każdej aptece lub sklepie z suplementami diety. Ich działanie – w zależności od składu – to przede wszystkich chłodzenie, znieczulanie, redukowanie obrzęków, łagodzenie bólu czy leczenie stanu zapalnego. I chociaż ich skuteczność w samym leczeniu haluksów bywa niewielka, to żel, maść czy krem na haluksy na pewno może pomóc w walce z bolesnymi dolegliwościami. Największą popularnością wśród użytkowników cieszą się trzy produkty.

    maści na haluksy, kremy i żele przeciwbólowe

    Nazwa preparatuZaletyWady
    Żel na haluksy Biszolin z biszofitem

    1. Żel biszolin z biszofitem na haluksy - Żel biszolin to produkt naturalny, który jest otrzymywany z czystego biszofitu - i dzięki temu zachowuje wszystkie jego właściwości. Żel wykazuje podobne działanie do maści końskiej, czyli łagodzi ból towarzyszący haluksom. Natomiast stosowany regularnie może zmniejszyć ich rozmiar, a nawet doprowadzić do całkowitego zniknięcia. Aby produkt przyniósł oczekiwane rezultaty należy wcierać go codziennie przez około trzy minuty. Żelu nie wolno stosować na rany lub skórę zmienioną chorobowo.

  • skuteczny w neutralizacji bólu
  • przy dłuższym stosowaniu pozwala w widoczny sposób zmniejszyć opuchliznę pojawiającą się przy haluksach
  • neutralny dla skóry (nie ma efektu rozgrzewającego)
  • nie pozostawia plam
  • łatwo się zmywa

  • rezultaty nie są widoczne od razu
  • dostępność jedynie w internecie

  • Żel biszolin to naturalny preparat na haluksy. Na pewno przypadnie do gustu miłośnikom ekologii. Co do jego skuteczności oczywiście mamy bardzo dużo zastrzeżeń i nie do końca ufamy preparatom w formie maści na problemy kostne.

    Żel Valgorect łagodzący objawy haluksów

    2. Żel Valgorect - Valgorect to żel na bazie naturalnych składników, który jest polecany do walki z haluksami. W skład preparatu wchodzi: Symphytum Officinale (działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie), Cynodon Dactylon (wpływa na poprawę krążenia, zapobiega deformacji i stymuluje proces zdrowienia tkanki), Taraxacum Officinale (zmiękcza guza kostnego i przeciwdziała jego twardnieniu). Dzięki temu preparat uśmierza ból i zmniejsza stan zapalny, odnawia tkankę stawową i redukuje złogi mineralne w stawach, zmniejsza haluksy i minimalizuje ryzyko ich nawrotu.. Warunkiem skuteczności jest codzienne stosowanie.

  • wysoka skuteczność łagodzenia bólu
  • wygoda i łatwość stosowania
  • dobry skład
  • szybko się wchłania
  • nie pozostawia śladów
  • nawilża
  • mała pojemność (75 ml), która jest niestety totalną pomyłką
  • mała skuteczność w całkowitej likwidacji haluksów
  • stosunkowo wysoka cena
  • dostępność jedynie w internecie
  • Podsumowując można powiedzieć, iż żel Valgorect wprawdzie pomaga zwalczyć ból, ale wykazuje małą skuteczność w całkowitym pozbyciu się haluksów.

    Maść na haluksy Aram

    3. Maść na haluksy Aram - to specjalnie opracowany preparat, który pomaga w walce z tym problemem. Według producenta jest to maść na bolące haluksy, która redukuje dolegliwości bólowe, zmniejsza narosty, a przy dłuższym i regularnym stosowaniu pomaga pozbyć się problemu.

  • naturalne składniki
  • skuteczna redukcja bólu
  • szybkość działania
  • wydajność

  • mała skuteczność w leczeniu bardziej zaawansowanego schorzenia
  • niska wytrzymałość (produkt wytrzymuje maksymalnie kilka użyć)

  • Wspomniana maść na haluksy opinie ma bardzo zróżnicowane - od pozytywnych do negatywnych. Zatem jej skuteczność to kwestia bardzo indywidualna.

     

    Preparaty na haluksy w postaci maści, żeli bądź kremów to wygodna forma walki z haluksami. I chociaż ich skuteczność bywa bardzo różna, to środki tego typu na pewno sprawdzą się jako produkty uśmierzające ból. Maści, żele i kremy mogą być stosowane bez większych przeszkód, jednak na szczególną uwagę zasługują zawarte w nich aktywne składniki – niektóre mogą uczulać i wywoływać reakcje alergiczne. Jednocześnie ten rodzaj produktu wymaga dużej systematyczności, z czym wiele osób miewa problemy.

    Plastry na haluksy jako środek prewencyjny i wspomagający

    Kolejnym sposobem walki z haluksami są różnego rodzaju plastry na haluksy. Przy ich zakupie bardzo często pada pytanie, czy lepsze są plastry na haluksy czy żelowe osłony na haluksy. Trudno odpowiedzieć na to pytanie w sposób jednoznaczny, gdyż w tym przypadku opinie są bardzo subiektywne. Oba produkty działają w podobny sposób, a wybór jednego z nich jest często bardzo indywidualną decyzją. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów plastrów, a wśród najbardziej popularnych można wymienić trzy.

    plastry na haluksy i otarcia

    Nazwa preparatuZaletyWady
    Plastry Compeed na haluksy

    1. Plastry Compeed na haluksy - to środek, którego głównym zadaniem jest uśmierzenie bólu, chronienie haluksów przed uciskiem i otarciami oraz zabezpieczanie przed powstawaniem pęcherzy. W plastrach wykorzystana jest specjalna technologia hydrokoloidowa, która pomaga utrzymać naturalną wilgotność skóry. Dodatkowo produkt posiada specjalny kształt ułatwiający szczelne osłonienie miejsca zmienionego chorobowo. Produkt należy przyklejać na umytą i osuszoną skórę i wymieniać tak często, jak jest to konieczne.

  • wygoda noszenia
  • 5 sztuk w opakowaniu
  • możliwość noszenia przez kilka dni
  • natychmiastowa redukcja bólu
  • określone przeciwwskazania (na przykład cukrzyca)

  • niewielka skuteczność w redukcji istniejących haluksów
  • tendencja do odklejania się już po kilku godzinach
  • ślady po plastrze są trudne do usunięcia
  • możliwość wystąpienia reakcji alergicznej

  • Plastry Compeed to wygodny sposób na uśmierzenie bólu i ochronę haluksa przed ocieraniem, odciskami i otarciami. Ten produkt dobrze sprawdza się jako uzupełnienie walki z haluksami. Niestety zupełnie nie poradzi sobie w sytuacji, kiedy na naszej nodze pojawiły się już jakiekolwiek zmiany związane z paluchem koślawym.

    Plastry na halluksy Scholl

    2. Plastry na halluksy Scholl - Plastry na haluksy firmy Scholl działają na takiej samej zasadzie jak inne produkty z tej serii - chronią haluksy przed tarciami, przynoszą ulgę w bólu oraz zabezpieczają chore miejsca przed powstawaniem pęcherzy.

  • ściśle przylegają do skóry
  • wysoka skuteczność w uśmierzaniu dolegliwości bólowych
  • dyskretne (są wykonane z bardzo cienkiego materiału)
  • miękkość (co zapewnia wygodę noszenia)
  • dwuwarstwowa tkanina amortyzująca ucisk
  • dobra przyczepność do skóry

  • zdecydowanie zbyt mała ilość plastrów w opakowaniu
  • konieczność częstej zmiany plastrów
  • ślady po plastrach są trudne do usunięcia
  • działają raczej doraźnie i prewencyjnie niż leczniczo

  • Plastry Scholl - podobnie jak Compeed - pomagają uśmierzyć ból i zapobiegają nieprzyjemnych otarciom. Sprawdzają się jako środek uzupełniający, nie jako podstawowy preparat leczniczy.

    Plastry Viscoplast łagodzące objawy palucha koślawego

    3. Plastry Viscoplast - Plastry Viscoplast nie są typowym produktem na haluksy, ale ich działanie pozwala wspomóc walkę z tą bolesną dolegliwością. Plastry Viscoplast zabezpieczają skórę przed otarciami, pęcherzami i bolesnym tarciem - czyli zapewniają wszystko to, co plastry przeznaczone na haluksy.

  • spora ilość plastrów w opakowaniu
  • stosunkowo niska cena
  • skuteczna ochrona przed otarciami i tworzeniem pęcherzy
  • dostępność
  • łatwość zakładania
  • wygoda użytkowania

  • brak właściwości przeciwbólowych
  • krótka żywotność plastra
  • konieczność częstej zmiany
  • niska przyczepność do skóry
  • tendencja do odklejania się

  • Plastry Viscoplast są wygodną alternatywą dla produktów przeznaczonych na haluksy i sprawdzą się w sytuacji, gdy nie posiadamy nic innego. Spełniają podstawową funkcję, czyli chronią skórę przed otarciami. Jednak jak w przypadku całej reszty plastrów - nie mogą być efektywnie stosowane jako podstawowa forma leczenia haluksów.

     

    Specjalne plastry na haluksy to wygodne preparaty, które pozwalają walczyć z bólem i umożliwiają ochronę skóry przed bolesnymi otarciami. I chociaż plastry nie zlikwidują problemu, to na pewno ułatwią codzienne funkcjonowanie. Plastrów nie powinny stosować osoby z otwartymi ranami. Dodatkowo warto skonsultować się z lekarzem w przypadku cukrzycy bądź alergii. I co ważne – nie wolno stosować wielokrotnie tego samego plastra.

    Podsumowanie

    Haluksy to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieje wiele produktów, których zadaniem jest nie tylko złagodzenie bólu, ale także zlikwidowanie bolesnego problemu. Ich skuteczność bywa różna – w zależności od konkretnego przeznaczenia i stopnia zaawansowania schorzenia. Jak widać możemy zdecydować się na zwykły żel, który pomoże jako środek prewencyjny lub zakupić specjalistyczną opaskę typu Hallu Solution, która pomoże zażegnać nawet zaistniałą deformację kości stopy. Wszystko zależy od stopnia naszego problemu i tego czego tak naprawdę oczekujemy od zakupionych preparatów na haluksy. Wybór zawsze jest tylko w naszych rękach.

    Bibliografia
    1. Treating Bunions; Najjarine, Abbie, and Dip Pod-NSW
    2. Treating Metatarsalgia: Ball of Foot Pain.; Najjarine, Abbie, and Dip Pod-NSW.
    3. Orthopedic Emergencies; Makhni, Melvin C., et al., eds.; Springer, 2017.
    4. Wyniki niezależnej ankiety przeprowadzonej pod koniec roku 2018 wśród czytelników serwisu haluksy-leczenie.pl

    5 myśli nt. „Na haluksy – przegląd środków na paluch koślawy. Kliny, maści, plastry

    1. Barbaa

      Jakieś opinie na temat klinów żelowych Corrby? Mi wydają się dość jednorazowe, jednak nie chcę wyrokować… nie miałam ich w ręce, widziałam tylko na zdjęciach w internecie.
      Jednak nie mam dobrych doświadczeń z żelowymi wkładkami…

      1. Emila K.

        Zaliczyłam Corrby,
        trwałość dałabym 5/10 – klin się rozmemłał w trakcie chodzenia i stracił swój kształt. No a normalne, że stracił też wtedy swoje działanie…
        Wygodę noszenia ocenię na 7/10 – naprawdę przyzwoita i jeszcze buta węższego można ubrać
        Cena wiadomo 9/10, ale już działanie 4/10 – jedyne co robi, to na pewno osłania dobrze nachodzący palec, ale nie koryguje w żaden sposób halluksa.

        1. Barbaa

          Nie ukrywam, że jestem rozczarowana tym, co piszesz.
          W takim wypadku zostaję przy hallu solution, bo klin zachował swój kształt nawet po paru tygodniach noszenia codziennie. A przy tym jest niesamowicie wygodny i faktycznie KORYGUJE stopę. Gdyby nie on, to pewnie dalej wstydziłabym się swoich stóp latem.
          Jakbym miała podobnie jak Ty go ocenić, dałabym 9/10 – minus jeden punkt za dostępność, bo tylko przez internet.

    2. szkoda czasu na maść!

      Kremy do smarowania na haluksy?
      Szanuję wyobraźnię producentów. Przecież każdy lekarz Wam powie, że to kompletna bzdura. Może… ale to MOŻE zadziała profilaktycznie, ale tak samo działają opaski. Są o tyle lepsze, że można ich używać, jak już haluksy się pojawiły.
      Przykro mi, ale maść na haluksy jest dla mnie kompletną ściemą. Wolę zainwestować te same pieniądze w aparat albo korektor na haluksy. I Wam radzę to samo.

    3. duśka37

      Nawet nie pochylajcie się nad klien od Sholl. Ich firma jest świetna w robieniu tarek do pięt czy dezodorantów do stóp, ale w tym wypadku klin to niewypał. Rozerwał się tego samego dnia, w którym go kupiłam.

    Dodaj komentarz