Haluksy – leczenie, które przyniesie efekty

haluksy leczenie

Choroba zwyrodnieniowa – haluksy, określana także koślawym paluchem to dolegliwość, na którą cierpią ludzie na całym świecie. Schorzenie dotyczy dzieci, kobiet oraz mężczyzn, niezależnie od wieku. Deformację stopy można nabyć w wyniku uwarunkowań genetycznych – predyspozycji do haluksów, noszenia niedopasowanego obuwia – za małego, za ciasnego oraz na podwyższeniu, stojącego trybu życia, ale także nadwagi. Haluksy to schorzenie uciążliwe, które obniża jakość życia. To zniekształcenie stopy wymaga leczenia. Profilaktyka zależy od stopnia zaawansowania haluksów. W początkowym stadium można zastosować środki zapobiegawcze, w najtrudniejszych przypadkach – przeprowadzić operację. Dowiedz się jak wyleczyć haluksy?

Nawigacja:

Gdy zauważymy u siebie haluksy leczyć zmiany powinniśmy jak najszybciej

Odchylenie palucha ku zewnętrznej lub wewnętrznej stronie, rozwój narośli na palcu, silny ból pojedynczego palca lub całej stopy – to najpowszechniejsze objawy haluksów. Choroba zwyrodnieniowa stopy, jak pokazują badania – to problem, który w głównej mierze dotyczy kobiet. Najczęściej deformacja pojawia się u nich na skutek dziedziczenia genów lub regularnego noszenia butów na podwyższeniu. Obuwie to jest uwielbiane przez damskie grono ze względu na efekty, jakie nadaje sylwetce – wysmukla ciało i wydłuża nogi. Szpilki nadają atrakcyjności, ale jednocześnie – noszone zbyt często szkodzą zdrowiu. W tego typu obuwiu stopa jest przeciążana i w perspektywie czasu – rozwijają się na niej haluksy (np. dużego palca u stopy) lub pojawia się boląca i rosnąca kostka na stopie.

aparat na haluksy

Haluksy – jak leczyć mądrze i bezpiecznie?

Silny, uporczywy ból, jaki wywołuje koślawy paluch, powoduje że chorzy często szukają odpowiedzi na pytanie – jak leczyć haluksy i ich zapalenie? Dolegliwość wiąże się z nieestetycznym wyglądem stopy, który często obniża samoocenę. Ponadto, zmiana w obrębie palców – utrudnia dopasowanie obuwia. W zależności od stopnia zaawansowania choroby może występować sporadyczny lub ciągły ból dolnej kończyny. Dolegliwości towarzyszy boleść, która może pojawiać się zarówno w trakcie spoczynku, jak i ruchu. Chorzy skarżą się, że koślawy paluch znacznie obniża jakość ich życia i ogranicza aktywność fizyczną.

W wielu przypadkach leczenie schorzenia halux valugs rozpoczynane jest w zaawansowanym stadium. Pierwsze objawy deformacji stopy są bagatelizowane. Gdy dochodzi do wystąpienia silnego bólu, utrudniającego codzienne funkcjonowanie – chorzy szukają pomocy i zwracają się do specjalistów. Wczesna diagnoza haluksów umożliwia leczenie przy użyciu środków zapobiegawczych. Jeżeli schorzenie osiągnie zaawansowane stadium – konieczna jest operacja, gdyż takie haluksy sugerują stan zapalny i możliwe powikłania.” – mówi ortopeda dr Kamil Krzak.

Jak pozbyć się haluksów bez operacji? Z pomocą przychodzą różne preparaty!

Paluch koślawy to problem powszechny, z którym zmagają się ludzie niezależnie od płci i wieku. Dlatego na haluksy metody leczenia i zapobiegania temu schorzeniu są już rozwinięte na naprawdę wysokim poziomie. Poniżej przedstawiamy kilka takowych przykładów. Trzeba tu jedynie zaznaczyć, że opisywane przez nas sposoby wykorzystują profesjonalne produkty jak opaski, maści czy wkładki. Jeżeli szukasz jednak jak leczyć haluksy domowym sposobem to koniecznie zobacz nasz artykuł o naturalnym i bezinwazyjnym leczeniu problemów ze stopami.

Aparat korekcyjny na haluksy

Aktywnie pomaga w chowaniu wystającego halluksa.

Wkładki na haluksy

Codziennie możesz wkładać do obuwia specjalne wkładki ortopedyczne, które pomogą Ci zwalczyć halluksa.


Profilaktyczna forma leczenia haluksów

Forma profilaktyki zależy od tego, jaki jest stopień zaawansowania deformacji. Mając haluksy leczenie profilaktycznie opiera się przede wszystkim o wykorzystanie takich preparatów jak:

 • żel na haluksy,
 • maść na haluksy,
 • farmaceutyczny lek na haluksy, który zmniejszy obrzęk w okolicach kostki,
 • plastry na haluksy,
 • specjalna szyna na halluksy (lub separator),
 • specjalne obuwie, a także peloty na haluksy.

Żel na haluksy

Popularnym środkiem przeciwbólowym na haluksy jest maść. Produkt nie tylko uśmierza ból, ale także przeciwdziała zniekształceniu i jego ponownemu rozwojowi. Leczenie przy użyciu tego produktu wymaga czasu. Pierwsze efekty – zmniejszenie bólu są odczuwane po pierwszej kuracji, natomiast pozostałe – widoczne są po kilku tygodniach stosowania.

Uniwersalny lek na haluksy

Podobnie jak w przypadku innych schorzeń, również w kontekście rozwoju haluksów – nie należy samemu podejmować leczenia. Wybór leków przeciwbólowych powinien zostać skonsultowany z lekarzem, który zaleci określoną profilaktykę. Głównymi restrykcjami objęte jest lekarstwo na haluksy podawane bezpośrednio do stawów lub leki na haluksy przyjmowane doustnie, które są szczególnie niebezpieczne i łatwo je przedawkować.

Plastry na haluksy

„Proste w użyciu, zapewniające komfort i skuteczne! Plastry żelowe na halluksy pomogły mi zwalczyć silny ból, wywołany przez koślawy paluch. Dzięki nim nie tylko nie odczuwam boleści w stopie, ale także – mogę normalnie funkcjonować. Uwielbiam spacery, a dzięki plastrom na haluksy znów mogę czerpać z nich pełną radość” – komentuje 34.letnia Justyna.

Jak działają plastry na haluksy? Produkt nie tylko zwalcza ból, wywołany przez deformację na stopie, ale także zmniejsza ucisk i ogranicza otarcia palców o obuwie. Jego prostota umożliwia łatwą i szybką aplikację. Właściwości produktu – struktura przepuszczająca powietrze, zapewnia komfort użytkownikom. Jest to jeden z produktów najchętniej wybieranych, gdy u pacjentów pojawia się zapalenie haluksa. Niestety działanie tego typu plastrów jest jedynie tymczasowe i w większości przypadków ból bardzo szybko powraca.

Szyna na haluksy

Uciążliwym i jednocześnie nieestetycznie wyglądającym objawem haluksów jest zmiana pozycji palucha, który ulega wykrzywieniu. W celu przywrócenia mu naturalnego położenia stosuje się szynę na haluksy. Wyrób medyczny pełni funkcję korygującą – utrzymuje paluch we właściwej pozycji. Na rynku dostępne są różne modele produktu, które dostosowane są do potrzeb pacjenta. Szyna na haluksy (np. Marcin czy Hallufix) występuje w wersji na dzień, na noc lub do użytkowania niezależnie od pory dnia. Produkt równomiernie rozkłada ciężar ciała na stopie, rozgranicza palce, przeciwdziałając ich otarciom.

szyna na haluksy

Peloty na haluksy

Eliminuje ból i wspomaga korektę schorzenia – pelota na halluksy to wyrób medyczny ograniczający przeciążenie stopy. Główna rola, jaką spełnia produkt to zmniejszenie nacisku na głowę kości śródstopia. Peloty na halluksy, gdy cena nie jest jedynym naszym wyznacznikiem i ograniczeniem, mogą być stosowane indywidualnie lub jako uzupełnienie leczenia.

Bibliografia
 1. Wyniki leczenia operacyjnego paluchów koślawych.; Naumczyk J, Hagner W, Ptaszyński P, Adamek J.; Kwart Ortop, 2003;1:28-29.
 2. Zastosowanie kliniczne badania pedobarograficznego -doświadczenia własne i przegląd literatury; Lorkowski J, Zarzycki D. ; Przeg Lek 2006;63(5):28-31.
 3. Scarf osteotomy for the correction of hallux halgus: midterm clinical outcome. J Foot Ankle Surg 2008; Lipscombe S, Molloy A, Sirikonda S, Hennessy MS.; 47(4):273-77.
 4. Hallux valgus, weak foot and the Keller operations: An end-result study. Surg. Clin. North. Am. 27, 1947; Rogers W.A., Joplin R.J.:
 5. The use of footprints in assessing the results of operations for hallux valgus. A comparison of Keller’s operation and arthrodesis; Henry A.P., Waugh W., Wood H

4 myśli nt. „Haluksy – leczenie, które przyniesie efekty

 1. asia89

  Ja sobie takie opaski chwalę, gdyż są chyba najwygodniejsze do noszenia za dnia. W innych korektorach nie jestem w stanie wygodnie się poruszać… A są takie opaski, które np. mają jeszcze wkładkę żelową, co w ogóle podnosi komfort noszenia.

  1. novinka

   Ja go lubię, bo stopa w nim oddycha i jest wygodny, a przy tym wytrzymały. Chociaż powinnam zacząć od tego, że z nim haluksy zmniejszają się z tygodnia na tydzień. Szukałam go już też w aptekach i sklepach z akcesoriami medycznymi, no i to będzie chyba jedyne miejsce skąd można go zamówić: https://hallusolution.pl/ plus widziałam jeszcze na Allegro, ale chyba bym się bała, że zamówię jakąś podróbkę :p
   A jak chcesz poznać opinie to też powyższa strona, szczególnie historia Pani Wiesławy jest niesamowita i podnosi na duchu.

 2. gabriela1986

  Jakoś nigdy nie stosowałam plastrów na haluksy, wydawały mi się najmniej skuteczne ze wszystkich a poza tym pewnie nie trzymają się dobrze na skórze a noga się od nich poci.

Dodaj komentarz