Haluksy – domowe sposoby zwalczania

haluksy domowe sposoby

Haluksy to problem stóp, z którym borykają się ludzie na całym świecie. Schorzenie dotyka dzieci, kobiet oraz mężczyzn. Najbardziej podatną grupą na tę dolegliwość, są jak pokazują badania – kobiety. Deformacja stopy objawia się zmianą w obrębie stopy – odchyleniem palucha ku zewnętrznej lub wewnętrznej stronie, naroślą, guzkiem, silnym bólem. Haluksy można nabyć w wyniku rodzinnego dziedziczenia predyspozycji do choroby lub na skutek noszenia nieprawidłowego obuwia, nadwagi, stojącego trybu życia i złej diety. Schorzenie wymaga leczenia, które uzależnione jest od stopnia rozwoju haluksów. Jeżeli zostaną one odpowiednio wcześnie wykryte, można zastosować leczenie zapobiegawcze, stosując domowe sposoby. W przypadku, gdy schorzenie osiągnie stadium zaawansowane, wykorzystuje się produkty medyczne – aparat korekcyjny i inne, zaawansowane korektory, skarpety na haluksy. Więc, gdy już pojawią się haluksy – jak leczyć domowymi sposobami te nieprzyjemne schorzenie?

W walce z haluksami domowe sposoby radzą sobie zaskakująco dobrze

Koślawy paluch to termin, który stosuje się zamiennie w nazewnictwie haluksów. Deformacja stopy objawia się wykrzywieniem dużego palca. Jeżeli zwróci się on ku pozostałym palcom – często powoduje ich zawijanie na spód. Schorzenie poza tym, że wygląda nieestetycznie, wywołuje silny ból, który może być uciążliwy podczas ruchu. Dolegliwości zależą od stopnia zaawansowania haluksów. W zależności od stadium chorobę leczy się ją zapobiegawczo, operacyjnie. Domowy sposób na haluksy sprawdzi się w początkowej fazie schorzenia. W przypadku, gdy pierwsze objawy są bagatelizowane i schorzenie – osiągnie stadium zaawansowane – konieczna jest operacja. Haluksy mogą pojawić się u pacjenta na skutek dziedziczenia genów, nadwagi, noszenia nieodpowiedniego obuwia – na podwyższeniu, za małego, o ciasnym czubku. Na wystąpienie deformacji stopy narażone są osoby, które prowadzą stojący tryb życia. Schorzenie wymaga leczenia, w niezaawansowanym stadium można wykorzystać domowe sposoby na haluksy. Zalicza się do nich: napary, ćwiczenia, dobór odpowiedniego obuwia, bogatą w witaminy dietę.

Domowe sposoby na haluksy a naturalne preparaty

W profilaktyce haluksów wykorzystuje się domowe sposoby, które związane są z przygotowaniem naturalnych preparatów. Powstają one na bazie roślin, przyjmując formę bogatej w substancje lecznicze płukanki, w której chory moczy stopy, olejku, którym naciera się chore miejsce lub naparu do picia.

Najłatwiej skorzystać z naszego rankingu

Poniżej przedstawiamy ranking naturalnych produktów, które pomogą przynieść ulgę i załagodzić objawy haluksów.

Należy jednak pamiętać, że żaden z powyższych sposobów nie gwarantuje skutecznego zniwelowania haluksów i uchronienia przed operacją. Dlatego sugerujemy zaopatrzenie się w specjalistyczną opaskę na haluksy lub konsultację u lekarza specjalisty.

Na haluksy leczenie domowe uwzględnia olejek lawendowy

Przeciwdziała bólowi wywołanemu przez haluksy i zapaleniu zdeformowanego stawu – olejek lawendowy to popularny środek na haluksy. Preparat jest łatwy do samodzielnego przygotowania, a jego regularne stosowanie – przynosi satysfakcjonujące efekty. Przyjmuje on formę olejku, którym należy smarować chore miejsce, jednocześnie wykonując masaż.

Pomogą również liście laurowe

Na haluksy leczenie naturalne uwzględnia również takie zioła jak liście laurowe. To kolejne naturalne lecznicze źródło, przeciwdziałające haluksom. Roślina zwalcza haluksy od zewnątrz oraz od wewnątrz. Przygotowany z liści laurowych napar należy stosować regularnie przez min. 2 miesiące – w formie doustnej – pitnej.

I ruta zwyczajna

Naturalne źródło ukojenia na haluksy to także napar z ruty zwyczajnej. Preparat przeciwdziała bólowi, spowodowanemu przez schorzenie. W przygotowanym specyfiku – należy moczyć stopy.

Domowe ćwiczenia na haluksy

Również aktywność fizyczna w formie rehabilitacji może pomóc zwalczyć ból, wywołany przez haluksy. Ta forma przeciwdziałania schorzeniu może być wykorzystywana niezależnie od wieku, w przypadku dzieci oraz dorosłych. Dla najmłodszych jest to połączenie leczenia z zabawą ruchową i co najważniejsze wskazówka dla rodziców, że haluks nie musi boleć. Jak uniknąć operacji u naszej pociechy?

Ćwiczenia na haluksy i płaskostopie rozciągają oraz wzmacniają mięśnie stóp, jednocześnie – niwelując ból. Najbardziej popularne aktywności, przeciwdziałające schorzeniu, to: turlanie stopami piłeczek, przemieszczanie się po miękkiej nawierzchni, naprzemienne zmieniane pozycji – stawanie na palcach i piętach, stanie na jednej nodze.

Ćwiczenia to doskonała metoda i praktyczna odpowiedź jak przeciwdziałać halluksom, nawet tym występującym u najmłodszych. Basia świetnie się bawi podczas rehabilitacji – z jej twarzy nie znika uśmiech. Córka coraz rzadziej skarży się na ból stóp. Ćwiczenia są proste, dzięki czemu możemy wykonywać je w domu” – mówi mama 7.letniej Basi.

Jakie są inne metody na haluksy i leczenie domowymi sposobami?

Domowe sposoby leczenia haluksów to także wybór odpowiedniego obuwia, które ma duże znaczenie dla zdrowia. Zaleca się noszenie butów o szerokim czubku, zapewniającym komfort podczas aktywności. Ucisk palców i ocierania ich o but powoduje rozwój haluksów. Zdecydowanie unikaj regularnego wkładania obuwia na podwyższeniu. Dotyczy to kobiet, które często zapominają o tym, jak ważne jest zdrowie i skupiają się na wyglądzie. Szpilki poza tym, że wydłużają i wyszczuplają sylwetkę – wpływają niekorzystnie na stopy – w wyniku ich przeciążenia powstają haluksy. Na to uciążliwe schorzenie można zastosować także wkładki do butów, które ograniczają ból, zmniejszając ucisk między palcami. Na rynku dostępne są także środki lecznicze w postaci maści, olejków, które zmniejszają zaczerwienie stopy oraz ból. W przypadku ostatniej dolegliwości, stosowane są także leki przeciwbólowe.

6 Odpowiedzi do Haluksy – domowe sposoby zwalczania

 1. Ewelina pisze:

  Czy leczenie domowymi sposobami, naprawdę przynosi efekty? Bo jak ja sobie przypomnę, jak moja teściowa mówiła, że słonina na haluksy jest najlepsza to aż mnie skręca. Podzielcie się opinią!

 2. Judyta P. pisze:

  Moje dziecko też ćwiczy na haluksy, które niestety ma już od małego. Ćwiczenia powoli zaczynaą przynosić efekty, co mnie bardzo cieszy 🙂

 3. Johanna pisze:

  W dzisiejszych czasach niestety panuje duża presja, jeśli chodzi o buty na obcasach… 🙁

 4. martina pisze:

  Sól Epsom ma wiele zastosowań, ale nie sadziłam, że można ją stosować też na haluksy.
  A stosował ktoś może tę szynę Maciek? Często ją reklamują i nie wiem, czy jest warta uwagi.

  • Benitka pisze:

   Niestety, ale w moim przypadku była po prostu bardzo niewygodna i wcale ból się nie zmniejszył. Wręcz przeciwnie. Czułam to nawet przez sen. :/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *