Haluksy – domowe sposoby zwalczania i leczenie naturalne

haluksy domowe sposoby

Haluksy to problem stóp, z którym borykają się ludzie na całym świecie. Schorzenie dotyka dzieci, kobiet oraz mężczyzn. Najbardziej podatną grupą na tę dolegliwość, są jak pokazują badania – kobiety. Deformacja stopy objawia się zmianą w obrębie stopy – odchyleniem palucha ku zewnętrznej lub wewnętrznej stronie, naroślą, guzkiem, silnym bólem. Haluksy można nabyć w wyniku rodzinnego dziedziczenia predyspozycji do choroby lub na skutek noszenia nieprawidłowego obuwia, nadwagi, stojącego trybu życia i złej diety. Schorzenie wymaga leczenia, które uzależnione jest od stopnia rozwoju haluksów. Jeżeli zostaną one odpowiednio wcześnie wykryte, można zastosować leczenie zapobiegawcze, stosując domowe sposoby. W przypadku, gdy schorzenie osiągnie stadium zaawansowane, wykorzystuje się produkty medyczne – aparat korekcyjny i inne, zaawansowane korektory, skarpety na haluksy. Więc, gdy już pojawią się haluksy – jak leczyć domowymi sposobami te nieprzyjemne schorzenie?

Czy wiesz, że?..

Możesz zapobiegać haluksom w domu, używając odpowiedniego aparatu?

Wybierz najlepszy aparat na haluksy w 2019! 

Nawigacja:

W walce z haluksami domowe sposoby radzą sobie zaskakująco dobrze

Koślawy paluch to termin, który stosuje się zamiennie w nazewnictwie haluksów. Deformacja stopy objawia się wykrzywieniem dużego palca. Jeżeli zwróci się on ku pozostałym palcom – często powoduje ich zawijanie na spód. Schorzenie poza tym, że wygląda nieestetycznie, wywołuje silny ból, który może być uciążliwy podczas ruchu. Dolegliwości zależą od stopnia zaawansowania haluksów. W zależności od stadium chorobę leczy się ją zapobiegawczo, operacyjnie. Domowy sposób na haluksy sprawdzi się w początkowej fazie schorzenia.

W przypadku, gdy pierwsze objawy są bagatelizowane i schorzenie – osiągnie stadium zaawansowane – konieczna jest operacja. Haluksy mogą pojawić się u pacjenta na skutek dziedziczenia genów, nadwagi, noszenia nieodpowiedniego obuwia – na podwyższeniu, za małego, o ciasnym czubku. Na wystąpienie deformacji stopy narażone są osoby, które prowadzą stojący tryb życia (więcej o przyczynach haluksów w tym artykule).  Schorzenie wymaga leczenia, w niezaawansowanym stadium można wykorzystać domowe sposoby na haluksy. Zalicza się do nich: zioła, napary, ćwiczenia, dobór odpowiedniego obuwia, bogatą w witaminy dietę.

Domowe sposoby na haluksy a naturalne preparaty

W profilaktyce haluksów wykorzystuje się domowe sposoby, które związane są z przygotowaniem naturalnych preparatów. Powstają one na bazie roślin, przyjmując formę bogatej w substancje lecznicze płukanki, w której chory moczy stopy, olejku, którym naciera się chore miejsce lub naparu do picia. Zapoznajmy się z poszczególnymi naturalnymi produktami, które można wykorzystać.

Haluksy a leczenie naturalne – jaką formę terapii warto zastosować?

Poniżej przedstawiamy ranking naturalnych produktów, które pomogą przynieść ulgę i załagodzić objawy haluksów. Są to sposoby, które są często rekomendowane wśród znachorów i starszego pokolenia, które nie miało dostępu do profesjonalnych produktów. Warto więc zapoznać się z poszczególnymi pozycjami, aby zobaczyć co takiego może przynieść nawet natychmiastową ulgę!

NazwaZaletyWady
Olejek Lawendowy

Olejek Lawendowy - jeden z najbardziej popularnych sposobów na haluksy.
Olejek można wykonać w domu i nie trzeba dodatkowo jeździć na zakupy.Dużo czasu się spędza na jego sporządzenie. Jeśli go zakupimy, to starczy na kilka kuracji.
sol epsom

Sól Epsom - możemy urozmaicić naszą kąpiel poprzez dodanie soli.
Szybka ulga w bólu.Długi czas kuracji i długo trzeba czekać na pierwsze efekty.
Ruta Zwyczajna

Ruta Zwyczajna - odpowiednik do Soli Epsom, jednakże jedna kuracja Rutą Zwyczajną jest krótsza o pięć minut.
Stosunkowo niewiele gałązek rośliny potrzeba, do stworzenia naparu.Kuracja trwa dwa miesiące i nie gwarantuje całkowitego wyleczenia.
Liście laurowe do naparów

Napar z liści Laurowych
Czas leczenia jest stosunkowo krótki i ratuje on przed operacją haluksów.Podczas kuracji występuje częsta potrzeba korzystania z ubikacji.
Napar z liści w alkoholu

Napar z liści Laurowych z wykorzystaniem alkoholu - sposób przyrządzenia naparu jest podobny jak powyżej, z tą różnicą, że korzystamy z brandy.
Wysoka skuteczność w leczeniu haluksów, w wielu przypadkach po dwóch miesiącach znikają całkowicie.Bandy nie należy do tanich alkoholów.
Roztwór z jodu, do którego dodajemy aspiryny

Roztwór Jodyny i Aspiryny
Wysoka skuteczność jeśli chodzi o bóle stawów.Stopa musi cały czas być w cieple, nawet w lecie.

Należy jednak pamiętać, że żaden z powyższych sposobów nie gwarantuje skutecznego zniwelowania haluksów i uchronienia przed operacją. Dlatego sugerujemy zaopatrzenie się w specjalistyczną opaskę na haluksy lub konsultację u lekarza specjalisty. Aby dowiedzieć się więcej o poszczególnych produktach czy terapiach – koniecznie czytajcie dalej!
zioła na haluksy

Zioła na haluksy i rośliny w naturalnej walce z haluksami

Zioła na haluksy są szczególnie przydatne w ramach profilaktyki antyhaluksowej i leczenia już istniejących zmian. Dawniej, były one z powodzeniem stosowane w kuracji chorób żylnych – brakowało bowiem dostępu do leków, oraz wierzono w skuteczną moc ziół. Według używających je ludzi, efektywnie leczyły różnego rodzaju bóle, odparzenia, łagodziły podrażnienia i stany zapalne oraz znieczulały na czas prowadzonych zabiegów. Obecnie, zioła na haluksy mogą być stosowane przez osoby, którym dokucza ból, opuchlizna i uczucie ciężkości nóg, a które nie tolerują chemicznych leków i wolą postawić na naturalne metody. Największą popularnością cieszy się kilka rodzajów sprawdzonych, naturalnych ziół.

  • Skrzyp polny – jest wieloletnią byliną, występującą w całej Europie. Od zawsze był znany jako środek wspomagający krążenie żylne. Skutecznie poprawia obieg krwi oraz zapobiega powstawaniu niebezpiecznych zatorów. Może być spożywany w formie naparu – 2 łyżeczki skrzypu gotujemy 15 minut w szklance wody, po wystygnięciu wypijamy jedną taką porcję dziennie. Efektywne są także okłady, stosowane bezpośrednio na chore miejsca.
  • Lawenda – jest rośliną, mającą zastosowanie ozdobne, kulinarne i lecznicze. Jej przyjemny aromat i wygląd łączy się także z różnorodnymi właściwościami. Jeżeli chcemy zminimalizować problem haluksów przydatny będzie olejek z lawendy.
  • Krwawnik pospolity – rośnie na łąkach i w ogrodach na terenie Polski. Jego wszechstronne właściwości są skuteczne także w przypadku haluksów . Rozszerza naczynia krwionośne, pobudzając ich regenerację oraz znacząco poprawia napięcie w ściankach żył. Aby zapobiec stanom zapalnym haluksów, należy regularnie pić herbatę z krwawnika, parzoną przez 20 minut z jednej łyżki suszonego ziela.
  • Żywokost na haluksy – jest pospolitą rośliną, rosnącą praktycznie na całym świecie. Lecznicze maści, wykonane z jego korzenia, przydają się do wykonywania okładów na haluksy. Doskonale zmniejsza ból, stany zapalne i opuchliznę nóg. Używany na haluksy, regeneruje kości i wspomaga odnowę skóry. Można go stosować jako okłady, wykonane ze świeżego korzenia, startego na tarce, lub gotową maść żywokostową.
  • Nagietek –  jest jednoroczną rośliną astrowatą, uprawianą w naszym kraju jako gatunek ozdobny i leczniczy. Pomaga zmniejszać stany zapalne, reguluje krążenie oraz zapobiega pojawieniu się zatorów żylnych. Na haluksów, wskazane jest stosowanie maści z nagietkiem, nakładanej grubą warstwą od dołu do góry nóg.
  • Liście laurowe – liście te, oprócz zastosowania spożywczego, mogą być także używane w przeciwdziałaniu haluksom oraz ich naturalnym leczeniu. Gotując 15 liści w litrze wody, po 10 minutach uzyskamy pożyteczny wywar. Po wystudzeniu i rozrzedzeniu go czystą wodą, moczymy w nim nogi przez kilkanaście minut, 3 razy w tygodniu. Tak stosowany, złagodzi delikatnie ból i stany zapalne haluksów. Roślina również w pewnym stopniu zwalcza haluksy od zewnątrz i redukuje wewnętrzną opuchliznę. Przygotowany z liści laurowych napar należy stosować regularnie przez min. 2 miesiące
  • Ruta zwyczajna – to wieloletnia roślina o delikatnych, żółtych kwiatostanach. Jest doskonałym źródłem awonoidu – czyli rutyny. Działa ona wzmacniająco na ścianki naczyń krwionośnych, zapobiegając pojawieniu się haluksów, a także minimalizuje ryzyko powstania obrzęków. Dodatkowo stanowi  Dzięki temu napar z ruty zwyczajnej działa jako naturalne źródło ukojenia na haluksy, przeciwdziała bólowi oraz zniwelowane zostaje nieprzyjemne uczucie ciężkich nóg oraz opuchlizny dookoła kostek i narażonych na nacisk palców.

Na haluksy leczenie domowe uwzględnia wszystkie formy olejków z roślinnych ekstraktów

Osoby borykające się z haluksami odczuwają ból zwyrodniałej kości dużego palca stopy, tym silniejszy im większy jest wywierany na niego nacisk w bok lub do środka. np. podczas noszenia butów na wysokim obcasie, bądź z wąskim czubkiem. Uśmierzaniu tego dyskomfortu w domowych warunkach służy olejek lawendowy, rozmarynowy, a także eukaliptusowy.

  • Olejek lawendowy to popularny środek na haluksy. Przeciwdziała bólowi wywołanemu przez haluksy i zapaleniu zdeformowanego stawu. Preparat jest łatwy do samodzielnego przygotowania, a jego regularne stosowanie – przynosi satysfakcjonujące efekty. Przyjmuje on formę olejku, którym należy smarować chore miejsce, jednocześnie wykonując masaż.
  • Olejek eukaliptusowy – osoby borykające się z haluksami odczuwają ból zwyrodniałej kości dużego palca stopy, tym silniejszy im większy jest wywierany na niego nacisk w bok lub do środka. np. podczas noszenia butów na wysokim obcasie, bądź z wąskim czubkiem. Uśmierzaniu tego dyskomfortu w domowych warunkach służy olejek olejek eukaliptusowy. Zmniejsza on dolegliwości bólowe związane z haluksami, za sprawą właściwości rozgrzewających. Wykazuje także działanie przeciwzapalne, za sprawą zdolności do zwalczania bakterii i wirusów, namnażających się w miejscach dotkniętych zmianami zwyrodnieniowymi. Wykorzystywany był już w starożytności w celu zmniejszania dolegliwości stawowych. Dodanie kilku kropel do kąpieli stóp pozwala na redukcję uczucia bólu. W połączeniu z masażem zarówno samego stawu dużego palca stopy, jak i jego okolic, znacząco (choć wyłącznie czasowo) zmniejsza odczuwany dyskomfort.
  • Olejek rozmarynowy – olej z rozmarynu ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz rozgrzewające. Stosowany był już w starożytności z uwagi na zdolność do miejscowego przyspieszania metabolizmu i krążenia krwi. Po dodaniu kilku kropel do wody, należy moczyć w tym roztworze stopy przez ok. kwadrans. Warto wykonywać przy tym delikatne, okrężne ruchy masujące wokół haluksa, aby zmniejszyć odczuwany ból.

Jodyna na haluksy

Jedną z najbardziej skutecznych, domowych metod na leczenie haluksów, jest jodyna. Dokładniej mówiąc płyn na haluksy oparty o roztwór jodyny. Pomaga ona uśmierzyć ból, zmniejszyć obrzęk, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie zlikwidować haluksy. Efekty zależą od tego, jak bardzo zaawansowane jest zwyrodnienie. Na leczenie haluksów stosuje się wspomniany roztwór z jodyny i amoniaku, który należy nałożyć na wacik i przyłożyć do zmienionego chorobowo miejsca. Najlepiej pozostawić go na całą noc, wtedy efekty będą najbardziej odczuwalne. Takie okłady należy wykonywać codziennie przez co najmniej dwa tygodnie.

Regularnie stosowany roztwór z jodyny i amoniaku zmiękcza kości i stawy, dzięki czemu może złagodzić stan zapalny, a w początkującej fazie choroby. Istnieją również obiegowe opowieści o tym, że jodyna dała radę całkowicie cofnąć zmiany – jednak nie dajmy się oszukać. Nie ma na to żadnych potwierdzonych informacji medycznych, dlatego raczej traktujmy tę informację jako skrajną ciekawostkę. Jeśli na haluksy jodyna nie okaże się skutecznym środkiem, warto zapoznać się także z innymi domowymi sposobami na haluksy.

Ocet jabłkowy – okłady oraz okłady z mieszanki octu z chlebem

Ocet jabłkowy jest produktem bardzo tanim, a jednocześnie skutecznym w zwalczaniu haluksów. Cechuje się właściwościami odkażającymi oraz zmiękczającymi, które wspólnie pomagają w usunięciu niechcianych haluksów.

  • W celu leczenia haluksów, wykonywane są okłady z octu jabłkowego. Regularnie dokonywane domowe zabiegi z octem jabłkowym pozwalają na uzyskanie znakomitych efektów, które przybliżają uzyskanie pożądanego wyglądu stóp.
  • Ocet jabłkowy najczęściej wykorzystywany jest w połączeniu z chlebem. Kromka chleba powinna być nim dokładnie nasączona, a następnie przyłożona do bolesnego miejsca. Do uzyskania pożądanego rezultatu, zalecane jest wykonanie dłuższego okładu, dlatego warto obłożyć kromkę chleba gazą i przy pomocy plastra przytwierdzić opatrunek do stopy. Najlepsze rezultaty są otrzymywane, kiedy pozostawiony jest na całą noc.

Sól Epsom – moczenie stóp w ciepłym roztworze

Naturalnie występująca sól Epsom to inaczej siarczan magnezu. Jest bezwonna, biała, o lekko gorzkim smaku. Ze względu na zawartość siarki i miedzi, jest niezwykle cenna oraz szeroko stosowana w medycynie naturalnej, kosmetologi oraz przemyśle. Siarczan magnezu minimalizuje występujące w organizmie stany zapalne oraz bóle. Świetnie odtruwa organizm i usuwa z niego toksyny, przy okazji działając przeciwbakteryjnie. Sól Epsom ma również właściwości absorbujące płyny z opuchniętych stawów, usuwając ich obrzęk.

W przypadku haluksów najlepiej sprawdzi się moczenie stóp w roztworze soli Epsom i wody. W celu jego przygotowania, do miski z ciepłą wodą należy wsypać 2 do 4 łyżek soli (w zależności od ilości wody). Zabieg powinien trwać 15 minut i najlepiej powtarzać go dwa razy dziennie. Sól Epsom dzięki swoim właściwościom potrafi skutecznie odwapnić i zmniejszyć guza, przy okazji kojąc ból spowodowany haluksem. Pomoże to jednak jedynie w zupełnie początkowych fazach haluksów. W bardziej zaawansowanych formach może jedynie zniwelować objawy bólowe.

Słonina na haluksy

Słonina jest łatwo dostępnym, domowym środkiem pomocnym w pozbyciu się haluksów. To tkanka tłuszczowa, pozyskana z grzbietu, tułowia lub boków świni – sprzedawana z fragmentem skóry bądź bez niego. Oprócz zastosowania spożywczego, wykazuje pożyteczne działanie w zmniejszaniu zwyrodnień koślawych paluchów. Dzięki wysokiej zawartości tłuszczu, sprzyja ona zmniejszaniu obrzęków, oraz szybszemu gojeniu ran i regeneracji naskórka.

Aby uzyskać pożądany efekt, kawałek słoniny należy przykleić na chore miejsce, używając plastra. Zwierzęcy tłuszcz pomaga w odbudowie zdrowej tkanki, co jest potwierdzone przez wiele osób, korzystających z tej metody. Dzięki temu domowemu i przystępnemu sposobowi, można zmniejszyć dolegliwości, generowane przez bolesne zmiany zwyrodnieniowe. Niestety, za pomocą słoniny nie można całkowicie wyleczyć problemu koślawego palucha.

Domowe ćwiczenia na haluksy

Również aktywność fizyczna w formie rehabilitacji może pomóc zwalczyć ból, wywołany przez haluksy. Ta forma przeciwdziałania schorzeniu może być wykorzystywana niezależnie od wieku, w przypadku dzieci oraz dorosłych. Dla najmłodszych jest to połączenie leczenia z zabawą ruchową i co najważniejsze wskazówka dla rodziców, że haluks nie musi boleć. Jak uniknąć operacji u naszej pociechy?

Jak powstają haluksy

Ćwiczenia na haluksy i płaskostopie rozciągają oraz wzmacniają mięśnie stóp, jednocześnie – niwelując ból. Najbardziej popularne aktywności, przeciwdziałające schorzeniu, to: turlanie stopami piłeczek, przemieszczanie się po miękkiej nawierzchni, naprzemienne zmieniane pozycji – stawanie na palcach i piętach, stanie na jednej nodze.

Ćwiczenia to doskonała metoda i praktyczna odpowiedź jak przeciwdziałać halluksom, nawet tym występującym u najmłodszych. Basia świetnie się bawi podczas rehabilitacji – z jej twarzy nie znika uśmiech. Córka coraz rzadziej skarży się na ból stóp. Ćwiczenia są proste, dzięki czemu możemy wykonywać je w domu” – mówi mama 7.letniej Basi.

Jakie są inne metody na haluksy i leczenie domowymi sposobami?

Domowe sposoby leczenia haluksów to także wybór odpowiedniego obuwia, które ma duże znaczenie dla zdrowia. Zaleca się noszenie butów o szerokim czubku, zapewniającym komfort podczas aktywności. Ucisk palców i ocierania ich o but powoduje rozwój haluksów. Zdecydowanie unikaj regularnego wkładania obuwia na podwyższeniu. Dotyczy to kobiet, które często zapominają o tym, jak ważne jest zdrowie i skupiają się na wyglądzie. Szpilki poza tym, że wydłużają i wyszczuplają sylwetkę – wpływają niekorzystnie na stopy – w wyniku ich przeciążenia powstają haluksy. Na to uciążliwe schorzenie można zastosować także wkładki do butów, które ograniczają ból, zmniejszając ucisk między palcami. Na rynku dostępne są także środki lecznicze w postaci maści, olejków, które zmniejszają zaczerwienie stopy oraz ból. W przypadku ostatniej dolegliwości, są także leki przeciwbólowe.

Bibliografia
  1. PIEJKO, M. L., NAWRAT-SZOŁTYSIK, D. A., POLAK, D. A., & GRZYBOWSKA-GANSZCZYK, M. D. Zastosowanie fizjoterapii w leczeniu paluchów koślawych
  2. Paluch koślawy postępowania fizjoterapeutyczne; mgr Magdalena Bajerska, mgr Anna Ambroż, and mgr Marek Wiecheć Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja 64 (2015): 32-41.
  3. Protective support for corns, bunions, toe overlaps, etc.; Goldmerstein, Isaac R.; U.S. Patent No. 2,335,665. 30 Nov. 1943.
  4. Grzyb, A., Golicki, D., & Niewada, M. Celekoksyb (Aclexa®) w leczeniu objawowym ChZS, RZS, ZZSK oraz ostrych stanów zapalnych narządu ruchu.

5 myśli nt. „Haluksy – domowe sposoby zwalczania i leczenie naturalne

  1. M.

    Witam.
    Jako, że stosowałam napar z liścia laurowego mogę powiedzieć, że… to niestety nie jest środek na wszystko. Owszem, przyznaję mu to, że zmniejsza wyraźnie ból, ale nie zauważyłam, żeby kość zaczęła maleć…
    Dopiero z czasem, gdy dołożyłam do tego zakupiony spontanicznie aparat korekcyjny zobaczyłam poprawę. Aparat był na promocji i nie liczyłam, że nie wiadomo co, ale… jestem szczerze zadowolona z efektów.

    Teraz sama do końca nie wiem, czy to Hallu Solution, czy napar z liścia laurowego, ale… najważniejsze, że efekty, takie jak chciałam, osiągnęłam.

  2. Raya

    Sól Epsom ma wiele zastosowań, ale nie sadziłam, że można ją stosować też na haluksy.
    A stosował ktoś może tę szynę Maciek? Często ją reklamują i nie wiem, czy jest warta uwagi.

  3. Ewelina

    Czy leczenie domowymi sposobami, naprawdę przynosi efekty? Bo jak ja sobie przypomnę, jak moja teściowa mówiła, że słonina na haluksy jest najlepsza to aż mnie skręca. Podzielcie się opinią!

  4. Judyta P.

    Moje dziecko też ćwiczy na haluksy, które niestety ma już od małego. Ćwiczenia powoli zaczynaą przynosić efekty, co mnie bardzo cieszy 🙂 Jak stópka jej nieco podrośnie… a przynajmniej przestanie tak intensywnie rosnąć to pomyślimy o jakiś opaskach ortopedycznych. Na razie – wszystkie, jakie miała, się za szybko rozciągały. Maja bardzo szybko rośnie.

  5. GoYa

    Całe kompendium wiedzy o leczeniu haluksów! Super, daliście mi nadzieję, że jednak nie muszę iść pod nóż, bo panicznie boję się operacji i wszelkiego rodzaju znieczuleń, bo boję się, że się nie obudzę!

    Jeszcze nie wiem, od czego zacznę, ale myślę, że napar z liści laurowych wygląda obiecująco.

Dodaj komentarz