Wkładki na haluksy – które będą najlepsze? Nakładki i separator

wkładki na haluksy

Wywołują uciążliwy ból, wyglądają nieestetycznie i powodują problemy w przemieszczaniu się – haluksy, czyli powszechne schorzenie. Problem stóp dotyczy ludzi w każdym wieku i niezależnie od płci. Choroba zwyrodnieniowa – koślawy paluch może rozwinąć się u dzieci i dorosłych na skutek predyspozycji genetycznych, niedopasowanego obuwia, nieprawidłowej diety, nadwagi oraz kontuzji. Chcesz pozbyć się boleści? Wybierz wkładki do butów na haluksy, które uśmierzą ból i pozwolą Ci znowu uśmiechać się na myśl o spacerze. Na rynku dostępny jest duży wybór produktów, przeznaczonych do walki ze zniekształceniem stopy. Zwykłe, ortopedyczne, silikonowe, metatarsalne. Dowiedz się jakie wkładki ortopedyczne na haluksy wybrać! 

Nawigacja:

Wybór wkładek na haluksy a ich przyczyny

Haluks to choroba zwyrodnieniowa, która zlokalizowana jest w stopie. Często, zamiennie określa się ją koślawym paluchem, gdyż w wyniku schorzenia dochodzi do odchylenia dużego palca ku zewnętrznej lub wewnętrznej stronie. W drugim przypadku – boleść przenosi się z jednego palca na inne części stopy. Haluksom towarzyszą także deformacje w postaci narośli, które poza tym, że wyglądają nieestetycznie – są źródłem dużego dyskomfortu. Chory, u którego rozwiną się guzki na palcach, ma problem z zakupem obuwia – odczuwa ból palców. Nałożenie lub użytkowanie butów staje się problematyczne, gdyż w wyniku ocierania palca o but – dolegliwość się pogłębia.
wkladki na haluksy

Jak wybrać najlepsze wkładki na haluksy?

W celu uśmierzenia boleści używa się wkładki na haluksy żelowe, nakładki na haluksy czy tzw. separator na haluksy. Wiemy również jak problematyczne może być wybranie dobrego produktu. Właśnie dlatego wraz z naszymi czytelnikami oraz flebologami, którzy współpracują z naszą stroną stworzyliśmy ranking produktów, które najlepiej sprawdzą się w zwalczaniu tego schorzenia.

1. Silikonowa opaska metatarsalna z korektorem Hallu Solution (137 zł z naszym rabatem)

Hallu Solution

Jest to wygodna i dyskretna wkładka, podpierająca przednią część stopy. Dużą zaletą jest jej mały rozmiar oraz zintegrowany klin. W przeciwieństwie do pozostałych wkładek, przez zastosowanie klina, może faktycznie skorygować ułożenie dużego palca i zmniejszyć haluksy. Występuje w uniwersalnym rozmiarze, co może przełożyć się na mniejszy komfort użytkowania, aczkolwiek pozwala to na jej regulacje i swobodne umiejscowienie wewnątrz obuwia. Istnieje opcja wyboru produktu na dzień i noc. Gorąco polecamy! Zwłaszcza, że jest to zwycięzca wśród opinii klientów, zapraszamy do artykułu – opaski na haluksy – które warto wybrać?

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie ze strony naszych czytelników – udało nam się skonfrontować z głównym dystrybutorem i dla zainteresowanych zorganizowaliśmy kupon rabatowy. Wystarczy wejść na stronę Hallu Solution przez ten link i zniżka wygeneruje się automatycznie :).

2. Skórzane wkładki ortopedyczne Allevia (89zł)

Zaprojektowane aby łagodzić i niwelować bóle stóp towarzyszące wielu schorzeniom, polecane także osobom u których rozwinęły się haluksy. Wykonane z miękkiej skóry i pianki, korygują rozłożenie nacisku na stopę, rozkładając go równomiernie na piętę, pierwszą i piątą kość śródstopia. Minimalizują odczucie dyskomfortu i zapobiegają powstawaniu zgrubień skóry. Z uwagi na szeroki wybór i specjalistyczny charakter wkładek, nie należy kupować ich samodzielnie, gdyż źle dobrane mogą spowodować więcej szkód niż korzyści. Należy pamiętać, że ich głównym zadaniem jest delikatne korygowanie ułożenia stopy w celu uśmierzania dolegliwości bólowych; nie mają znaczącego wpływy na pozycję palców i nie przyczynią się do zmniejszania haluksów.

3. Silikonowe wkładki absorbujące firmy ARmedical (110zł)

Wykonane z wysokiej jakości silikonu medycznego, są bardziej higieniczne niż wkładki skórzane. Amortyzują wstrząsy i zapobiegają ich przenoszeniu, czym mogą przynieść ulgę osobom odczuwającym bóle stóp. Podobnie jak wkładki skórzane, mogą niwelować skutki haluksów, jednak nie oddziałują na ich przyczynę. Niestety za wkładki z silikonu, zapłacimy cztery razy więcej niż za skórzane.

4. Wkładki do butów z pianki poliuretanowej typu On Steam Beta (75zł)

Z uwagi na materiał z którego zostały wykonane wykazują właściwości antystatyczne i antygrzybiczne. Dostępne w rozmiarach 35-48. Na pewno przyczynią się do zwiększenia komfortu chodzenia, jednak nie potwierdzono ich skuteczności w, leczeniu haluksów. Z uwagi na anatomiczny kształt, są dość duże i mogą nie mieścić się do wąskiego obuwia, szczególnie damskiego.

Czy wkładki to dobry wybór?

Wkładki na pewno przyczynią się do poprawienia komfortu chodzenia i sprawią, że nasze obuwie stanie się wygodniejsze. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą zapobiegać rozwinięciu się płaskostopia poprzecznego, które prowadzi do występowania haluksów. Jednak poza modelem z klinem firmy Hallu Solution, pozostałe nie usuną, ani nie zniwelują choroby koślawego palucha. Osoby cierpiące na haluksy od dawna, powinny raczej zwrócić uwagę na szereg specjalistycznych opasek na haluksy, które istotnie mogą zniwelować schorzenie. Przykładem może być dzianinowa opaska Hallu Solution.

Odpowiednia diagnoza a nakładki na haluksy

Haluksy mogą pojawić się niezależnie od wieku – u dzieci i dorosłych. Czynniki, które odpowiadają za ich rozwój to: predyspozycje genetyczne, nieprawidłowa dieta, nadwaga, niedopasowane obuwie, kontuzje. Badania pokazują, że częściej na schorzenie stóp cierpią kobiety. Haluksy są w ich przypadku wywołane głównie przez uwarunkowania genetyczne oraz regularne noszenie butów na podwyższeniu. Szpilki powodują przeciążenie stopy, a ono – haluksy. Podobnie, niekorzystnie na kończynę dolną wpływa obuwie o wąskim czubku – w wyniku skurczenia palców, dochodzi do deformacji stopy.

Haluksy wymagają profilaktyki, gdyż w wyniku niezastosowania leczenia, pogłębiają się. Zdiagnozowane odpowiednio wcześnie, mogą być leczone zapobiegawczo. W zaawansowanych przypadkach konieczna jest operacja. Jeżeli zauważysz zmiany w obrębie stopy – nie bagatelizuj oznak choroby. Skontaktuj się z lekarzem, który na podstawie wywiadu oraz badań oceni stopień schorzenia i zaleci odpowiednią kurację.

Gdy masz haluksy wkładki żelowe w najprostszej formie powinny być pierwszym wyborem

Pomagają w leczeniu haluksów, uśmierzając ból i niwelując dolegliwość. Takie wkładki na haluksy do butów, jak i silikonowe,  są proste w użyciu i dostosowane do potrzeb chorego. Występuje wiele odmian produktu – w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia można zastosować konkretny rodzaj produktu – tradycyjny, ortopedyczny, nakładkę, separatory na halluksy.

„Haluksy to problem wielu ludzi. Silny ból, który powoduje schorzenie, kieruje pacjentów do naszych gabinetów. W zależności od stopnia zaawansowania choroby – zniekształcenie stopy można leczyć zapobiegawczo lub operacyjnie. W pierwszej profilaktyce wykorzystuje się wkładki na haluksy. Przed zakupem produktu – warto skorzystać z porady specjalisty, gdyż na rynku dostępnych jest wiele modeli wkładek, z których nie wszystkie są uniwersalne. Bardzo ważne są wykonanie oraz budowa produktu – powinny być dostosowane do schorzenia. Nieodpowiedni wybór wkładek może nieść za sobą konsekwencje, pogorszenie stanu zdrowia” – mówi ortopeda dr Jacek Pietrzak.

Wkładki ortopedyczne na haluksy

Gdy rozwijają się u ciebie haluksy wkładki ortopedyczne (też metatarsalne) unoszą łuk poprzeczny stopy. Dzięki nim nacisk na podłoże jest równomiernie rozłożony, uwzględniając trzy punkty oparcia: piętę, pierwszą i piątą kość śródstopia. Odradza się zakup wkładek ortopedycznych „na własną rękę” bez zasięgnięcia porady specjalisty. Jeżeli są niedopasowane – mogą pogłębić wadę i ból. Co więcej, w ten sposób można nieświadomie wykreować wadę, której w chwili podjęcia leczenia – nie mieliśmy.
wkładki do botów

Rodzaje wkładek w zwalczaniu haluksów

Wśród wkładek na haluksy, są modele tradycyjne. Charakterystyczna jest ich struktura – niewielka grubość, dzięki której są uniwersalne – pasują do każdego rodzaju obuwia. Haluksom towarzyszą także inne schorzenia, np. koślawe pięty. W takim przypadku chory może zastosować wkładkę stabilizującą, która określana jest także jako sysponująca. Jej głównym miejscem działania jest tylna część stopy – wkładka odchyla ją na zewnątrz. Problem może dotyczyć także przedniej części stopy i w takim przypadku stosuje się wkładki o miękkiej strukturze: piankowe, żelowe oraz silikonowe. Dzięki powłoce ochronnej, wchodzącej w skład ich budowy – stopa jest amortyzowana i odciążana. Wkładki gwarantują ulgę i komfort. W profilaktyce haluksów wykorzystuje się także nakładki na haluksy – ortezy, stabilizujące koślawy paluch.

Separator na haluksy, gdy problemem jest więcej niż jeden palec

Haluksy mogą dotyczyć pojedynczego palca, ale także całej stopy. Bardzo często w wyniku schorzenia dochodzi do przeniesienia się obrzęku z jednego palca na pozostałe. W celu profilaktyki stosuje się separator na haluksy. Produkt odpowiada za prostowanie haluksów, czyli w praktyce naprostowuje koślawy paluch, a gdy problem dotyczy więcej niż jednego palca – przywraca im prawidłowe położenie i niweluje ból.

Bibliografia
  1. The Journal of Orthopaedics Trauma Surgery and Related Research Tom: 2, Zeszyt: 22, Strony: 39-49; Elżbieta Szczygieł, Katarzyna Gajda, Joanna Golec, Aneta Bac, Anna Marchewka, Jerzy Walocha, Edward Golec
  2. Panasiuk M, Woźniacki P. Rezultaty leczenia koślawości palucha metodą osteotomii podgłowowej pierwszej kości śródstopia; Chir Narz Ruchu Ortop Pol, 2005;70(6):419-22.
  3. Method in the operative treatment of hallux valgus; Gądek A., Liszka H.: Miniinvasive Mitchell-Kramer deformity. Foot Ankle Int. 2013, 34, 865
  4. Kliniczne Badanie Ortopedyczne; McRae R; Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner,  2006
  5. Rotational scarf and akin osteotomy for correction of hallux valgus associated with metatarsus adductus with metatarsus adductus; Larholt J., Kilmartin T.E.; Foot Ankle Int. 2010, 31, 220

6 myśli nt. „Wkładki na haluksy – które będą najlepsze? Nakładki i separator

    1. Paulla

      Jak mam być szczera, to na jakiekolwiek wkładki szkoda Twojego czasu i zdrowia berenika. Ja od prawie 10 lat mam na prawej stopie cholernie bolący hallux. Miałam specjalne buty, które miały pomagać, szyny, plastry, chyba tylko na operację się w końcu nie zdecydowałam. A u specjalistów ortopedów, podologów i Bóg wie jakich lekarzy jeszcze byłam. Nikt nie potrafił pomóc. Każdy mówił to samo – na haluxy tylko operacja albo leczenie za granicą albo aparaty korekcyjne o takim popularnym polskim imieniu (ale nikt nie wspominał, że to co mi polecali to wszystko firemki, które poodpisywały sobie umowy z prowizją…) blablabla i tak utopiłam niemałą fortunę, ale co zrobić jak haluks boli Cię o każdej minucie dnia? Wtedy nie myślisz, bo chcesz w końcu funkcjonować jak człowiek.
      I wiesz co? Koniec końców zapisałam się już na operację w klinice w Toruniu, ale… ostatecznie na trzy tygodnie przed zabiegiem zamówiłam sobie z internetu ostatni produkt. Opaskę Hallu Solution. To chyba miała być dla mnie bardziej gorzka pamiątka niż lekarstwo, ale ku zaskoczeniu swoim i wszystkich… to jedyny produkt, który mi NAPRAWDĘ POMÓGŁ. Stosuję go od początku sierpnia i mimo że to dopiero 4 tygodnie, to rezultaty mnie po prostu zachwycają. Do tego stopnia, że na razie (i mam nadzieję na zawsze) zrezygnowałam z operacji. Zaliczkę utopiłam, ale cóż… jak mnie nikt ciąć nie musi, to ja sobie podaruję takie inwazyjne zabawy 🙂

      1. Aldona

        Pozbyć się haluksów bez operacji to moje marzenie. Do tej pory myślałam, że całkowicie niemożliwe i muszę (prędzej czy później) iść pod nóż i spiłować sobie kość w stopie… Boże jak się cieszę, że znalazłam Twoją historię, bo zmieniła moje podejście o 180 stopni.
        Niesamowicie mi zależy na tym, żeby dorwać TEN SAM aparat i zacząć go szybko używać. Moje pytanie więc brzmi – gdzie go kupiłaś?

  1. kaja

    Dla mnie się bardzo liczy to, żeby materiał z jakiego wykonany jest np. wkładka był oddychający i lekki. Szczególnie latem, gdy stawiam na zakryte buty, a potem dojdzie trochę temperatur i noga się poci. Przy nieoddychających opaskach łatwo dostać odparzeń.

Dodaj komentarz