Haluksy u dzieci i mężczyzn – do jakiego lekarza iść?

Haluksy to problem powszechny, który dotyczy obu płci. Choroba zwyrodnieniowa, nazywana koślawym paluchem może wystąpić u dzieci, kobiet oraz mężczyzn. Znacznie częściej deformacja na stopie pojawia się u kobiet. Wynika ona nie tylko z czynników genetycznych, ale także regularnego noszenia, uwielbianych przez nie butów na obcasie. Jeżeli to kobiece obuwie, jest zakładane przez panów, to z pewnością – nielicznych i ze względu na przymusowe okoliczności. Haluksy u mężczyzn są najczęściej skutkiem urazów, przeciążenia lub kontuzji. Stopa dziecięca jest bardzo wrażliwa, dlatego bardzo łatwo może dojść do jej uszkodzenia czy też nadwyrężenia. Haluksy u dzieci – wynikają z genetyki i niedopasowanego obuwia. Do kogo zgłosić się z takim problemem deformacji stopy?

Nawigacja:

Powstawanie haluksów u dziecka

Problem zniekształcenia stopy poza dorosłymi, dotyka także najmłodszych. Halluksy u dziecka mogą mieć podłoże genetyczne, wynikać z niedopasowanego obuwia i nie tylko. Dzieci są bardzo ruchliwe, co w przypadku stopy – jej zbyt intensywnych i nadmiernych ruchów może skutkować wystąpieniem deformacji, której wynikiem jest rosnąca kość na stopie. Dużo częściej problem powstaje na skutek nieodpowiedniego obuwia o zbyt ciasnym czubku.

Do jakiego lekarza z haluksami u dzieci?

Do kogo zgłosić się z haluksami u dziecka? Jeżeli zauważysz zmiany w obrębie stopy swojej pociechy, koniecznie udaj się na wizytę do specjalisty, którym jest lekarz od haluksów– ortopeda. Specjalista przeprowadzi kompleksowe badania i zaleci dostosowaną do stopnia zaawansowania schorzenia profilaktykę. W zależności od diagnozy może zalecić działania zapobiegawcze lub operację. Warto zwrócić uwagę na kupowane dla dziecka obuwie, aby miało miękki materiał oraz wystarczająco luźny czubek. Taka struktura buta gwarantuje komfort i wygodę!

Haluksy to schorzenie zdecydowane kobiece. Czy na pewno?

Kobiety zdecydowanie bardziej przykładają wagę do swojego wizerunku, aniżeli mężczyźni. Kobiety dążą do perfekcji i pięknego wyglądu. Swoje uwielbienie kierują względem szpilek – obuwia, które pozwala im zachować atrakcyjną sylwetkę. Buty na podwyższeniu wydłużają nogi, wysmuklając całe ciało. Mężczyźni zdecydowanie mniej myślą o tym, jakie korzyści osiągną, ubierając określony model buta. Oni wybierają adrenalinę, którą np. dostarcza im sport. W obu przypadkach ryzyko wystąpienia negatywnych skutków dla zdrowia jest duże. Regularne noszenie butów na obcasie powoduje znaczne osłabienie stopy i w konsekwencji – haluksy. Jak to jest z mężczyznami?

Mimo że, to kobiety najczęściej borykają się z problemem deformacji stóp – haluksami, to dla mężczyzn wiąże się on z równie dużym dyskomfortem oraz bólem. Przyczyny występowania schorzenia różnią się w obu przypadkach. U kobiet najczęściej zniekształcenie stopy objawia się na skutek genów lub noszenia wysokiego obuwia. U panów – wpływ mają także geny, ale poza nimi źródłem nieestetycznej narośli (przypom. haluksów) na palcach są urazy stopy, najczęściej nabyte w ramach sportowej rywalizacji” – wyjaśnia ortopeda dr Mariusz Ziętko.

Wbrew pozorom haluksy u mężczyzn są równie popularne!

Jednak mężczyźni często bagatelizują pierwsze oznaki haluksów, a po pomoc zgłaszają się dopiero w zaawansowanym stadium schorzenia. Jeżeli dojdzie do nadwyrężenia stopy w wyniku intensywnego treningu i kontuzji, haluksy nie pojawiają się od razu, a w zazwyczaj wtedy, gdy pacjent w ogóle się ich nie spodziewa. Profilaktyka haluksów i tak zniekształconej stopy zwraca uwagę, jak bardzo istotne jest odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia. Jedni bagatelizują wizytę kontrolną, do czasu, gdy ból nie daje im się we znaki. Inni – po prostu nie wiedzą do zgłosić się z problemem stóp. Halluksy u mężczyzn można skonsultować z chirurgiem urazowo-ortopedycznym.

Wielu mężczyzn, borykających się z problemem haluksów, zdecydowanie za późno decyduje się na wizytę u specjalisty. Przychodzą do mojego gabinetu, gdy schorzenie ma już zaawansowany stopień – ból odczuwany jest w całym przodostopiu. Kiedy pytam pacjentów, dlaczego dopiero teraz zdecydowali się na leczenie, często odpowiadają, że nie wiedzieli do kogo zgłosić się ze swoim problemem. Nie warto odwlekać konsultacji z lekarzem w czasie, bo ma to negatywne skutki dla zdrowia. Im wcześniej rozpocznie się profilaktykę, tym większa szansa, na pełne wyeliminowanie problemu. Nie bójmy się prosić o pomoc, bo czas odgrywa tutaj ważną rolę” – mówi ortopeda dr Krzysztof Lamke.

Kiedy już pojawią się haluksy do jakiego lekarza się udać?


W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia – haluksy u mężczyzn można leczyć metodami zapobiegawczymi oraz operacją. W początkowym stadium zaleca się użycie wkładek do butów, naturalne sposoby oraz separatory. Ze względu na czas, w którym mężczyźni decydują się na profilaktykę schorzenia – często konieczna jest operacja. Zabieg chirurgiczny daje trwałe efekty – uśmierza ból oraz niweluje zmiany na stopie. O tym, czy dany przypadek wymaga takiej formy profilaktyki, decyduje lekarz. Przeprowadza on z pacjentem wywiad oraz wykonuje badania, które kwalifikują go, bądź nie do zabiegu. Nie należy obawiać się operacji, bo jest ona bezbolesna. Taka forma leczenia może pomóc wrócić do codziennego funkcjonowania, jedynie rehabilitacja po haluksach bardziej zaawansowanych może być dużo bardziej czasochłonna.

Moją pasją od lat jest koszykówka. Od czasów dzieciństwa trenuję ten bliski memu sercu sport i nie wyobrażam sobie codzienności bez treningów na hali sportowej. W wyniku intensywnego wysiłku moja stopa nie wytrzymała obciążenia. Pojawiła się kontuzja, która początkowo objawiała się tylko bólem. Z czasem zauważyłem, że na mojej nodze pojawia się nietypowa zmiana, okazało się, że to haluks. Schorzenie wymagało leczenia operacyjnego. Miałem wiele wątpliwości co do zabiegu – bałem się, że nie będę mógł wrócić na salę treningową, dlatego podjęcie decyzji o leczeniu było dla mnie naprawdę trudne. Wiedziałem, że niezależnie co postanowię – będzie to miało plusy i minusy. Wierzyłem, że dzięki zabiegowi, będę mógł kontynuować swoją pasję. Minęło 7. miesięcy od operacji, a ja czuję się świetnie. Treningi sprawiają mi jeszcze większą przyjemność niż wcześniej” – opowiada 38.letni Tomek.

Bibliografia
  1. The clinical use of pedobarography; Hughes J.; Acta Orthop Belg, 1993; 59(1): 10-16.
  2. Ocena przydatnoœci klinicznej badania plantokonturograficznego i pedobarograficznego w diagnostyce płaskostopia; Szczygieł E, Golec E, Mazur T.; Kwart Ortop, 2007; 1:43-52
  3. Prevalence and assiociations of hallux valgus in a primary care population; Roddy E, Zang W, Doherty M.; Arthritis Rheum, 2008;59(6):857-62

 

6 myśli nt. „Haluksy u dzieci i mężczyzn – do jakiego lekarza iść?

  1. milka1988

    Heja wszystkim!
    Poszukuję dobrego specjalisty od haluksów w Wrocławiu. Czy robi ktoś takie rzeczy na NFZ, czy tylko prywatnie?
    Z góry dzięki za wszystkie odp.

  2. martin

    To smutne, ale jestem właśnie facetem i mam haluksy. Sport jednak do końca zdrowy nie jest. Teraz muszę to leczyć… chociaż nie wiem czy załapię się na operację. Czy orientujecie się państwo do jakiego lekarza powinienem się wybrać, żeby co nieco się dowiedzieć o refundacji takich zabiegów? Słyszałem, że się da. Na prywatną mnie nie stać, bo to prawie 7 tysięcy za stopę…

    1. Monika Nowak

      Zaczęłabym od lekarza rodzinnego. Tam dostaniesz skierowanie do specjalisty chirurga, który cię zbada i zobaczy, czy kwalifikujesz się do operacji.
      Najgorsze jest chyba czekanie.
      Nie wiem, jakie masz haluksy, ale przygotuj się na co najmniej rok zanim położą cię na stół i pokroją.

      1. martin

        Rok? Mam czekać tyle na operację? Myślałem, że może chociaż kolejki do haluksów nie są takie długie. A to wszędzie to samo…
        Ale w międzyczasie na pewno nie chcę stać bezczynnie i czekać na pogorszenie się… Czy jest w tym kraju cokolwiek, co człowiek może zrobić na własną rękę, żeby sobie pomóc? Przecież to jakiś absurd, co się w tym kraju dzieje!

        1. Monika Nowak

          Niestety Polska.
          No ja na Twoim miejscu na pewno bym nie czekał aż haluks zrobi się jeszcze gorszy. Nie czekaj a kup sobie opaskę albo aparat na haluksy… a tak naprawdę jedno i drugie. Opaski można nosić za dnia, bo są mniej sztywne i widoczne. Ale mają bardzo wytrzymały materiał, który podtrzymuje palucha. Z kolei te sztywne korektory są idealne na noc, stopa jest w jednej pozycji, nawet jak się przekręcasz przez sen.Pozostaje wkestia, konkretnie jaki model. Dla mnie najlepsze jakościowo a przez to najskuteczniejsze są zawsze te od Hallu Solution. Giga promocje, często dodatki do zakupów, spójrz na te ceny i opinie https://hallusolution.pl/ to zrozumiesz.

Dodaj komentarz