Opaska na haluksy – czyli jak przygotować obuwie

Zniekształcenie stopy w postaci haluksa to problem powszechny, z którym zmagają się ludzie na całym świecie. Schorzenie dotyka dzieci, kobiety oraz mężczyzn w każdym wieku. Może mieć podłoże genetyczne lub wystąpić w wyniku innych czynników, wśród których są: niedopasowane obuwie, nadwaga, nieprawidłowa dieta. Haluksy częściej niż u mężczyzn występują u kobiet. Jak pokazują badania, ich przyczyna tkwi przede wszystkim w genetyce oraz regularnym noszeniu obuwia na podwyższeniu. Chorzy, którym doskwiera deformacja stopy w postaci haluksów – skarżą się na problem w dopasowaniu obuwia, ze względu na odczuwany dyskomfort. Klapki na haluksy, skarpety na haluksy, kliny na haluksy, a może stabilizator na haluksy – co wybrać w ramach profilaktyki schorzenia?

Dobranie opaski na haluksy do obuwia

Deformacja stopy w postaci haluksów to uciążliwy problem, który poza tym, że wygląda nieestetycznie, wywołuje silny ból. Pacjenci bardzo często skarżą się na pogorszenie komfortu życia w wyniku schorzenia. Zniekształcenie może dotyczyć pojedynczego palca lub przenieść się na całą stopę. Haluksy powodują odchylenie palucha w stronę zewnętrzną lub wewnętrzną. W drugim przypadku – duży palec nachodzi na te, znajdujące się w pobliżu, często powodując ich zawijanie na spód. Za chorobę często odpowiadają czynniki genetyczne – predyspozycje do wystąpienia haluksów częściej dotyczą kobiet. W wyniku dziedziczenia – deformacja stopy pojawia się u dziewczynek już w wieku dziecięcym i nastoletnim.

Osobom, które cierpią na haluksy, zaleca się zaopatrzenie w specjalny wspomagacz, którym jest opaska na haluksy, która wspomoże odpowiednio dobrane buty. Są one popularnym produktem stosowanym w celu profilaktyki haluksów. Ich elastyczny materiał oraz żelowa wkładka działają uśmierzająco na ból spowodowany przez deformację. Kiedy dolegają nam zaawansowane haluksy opaski chronią przede wszystkim zmianę na stopie przed otarciami. Warto wspomniec też, że występują one w wersji na dzień oraz na noc.

Co na haluksy? Przede wszystkim odpowiednie obuwie

Duże znaczenie dla zdrowia stóp ma także noszone obuwie – te na podwyższeniu, o wąskim czubku i za małe – wpływa niekorzystnie na stan dolnych kończyn. Chorobę zwyrodnieniową stopy – haluksy, często określa się zamiennie koślawym paluchem. Schorzenie objawia się zmianą pozycji palca – jego wykrzywieniem się w bok. W wyniku deformacji chory odczuwa silny ból, który w zaawansowanym stopniu choroby – występuję niezależnie od tego, czy osoba jest w spoczynku, czy w trakcie aktywności. Zmiany na stopie, które spowodowane są przez haluksy, wyglądają nieestetycznie. Na palcu pojawia się często wybrzuszenie w postaci guzka. Narośl powoduje, że chory odczuwa uciążliwy ból, gdy dochodzi do obtarcia palca o but. Zakup obuwia staje się problematyczny. W zaawansowanych przypadkach, gdy dojdzie do pogłębienia choroby – u pacjenta mogą wystąpić palce młotkowate oraz płaskostopie.

Obuwie na haluksy – sandały i klapki

Miękkie i elastyczne – buty o takich właściwościach doskonale sprawdzają się w przypadku profilaktyki deformacji stopy. Sandały na haluksy oraz klapki na haluksy mają wskazaną strukturę. Dzięki temu stopa nie jest podrażniania, a palce – mają wolną przestrzeń, dzięki czemu nie dochodzi do ich ucisku. W butach o takiej budowie ciężar ciała jest równomiernie rozkładany, a chory może bez odczucia bólu – swobodnie się poruszać. Obuwie to zapewnia komfort – ma szeroki czubek oraz twardą podeszwę, zapewniającą amortyzację. Jeżeli zdecydujesz się na zakup klapek lub sandał na haluksy pamiętaj, aby wybrać rozmiar obuwia większy od tradycyjnego.

Uwielbiam buty, ale odkąd choruję na haluksy – zdecydowanie ograniczyłam ich zakup. Deformacja stopy spowodowała, że w większości butów, czułam dyskomfort. Silny ból uniemożliwiał mi poruszanie się w balerinkach, adidasach. Musiałam zrezygnować ze szpilek, które wcześniej stanowiły większość na mojej obuwniczej półce. Lekarz zalecił mi zaopatrzenie się w zdrowotne klapki na haluksy. To był strzał w dziesiątkę! Dzięki obuwiu ból zniknął, a ja czuję pełną swobodę podczas ruchu!” – mówi 36.letnia Barbara.

Stabilizator na haluksy

W leczeniu deformacji stopy stosuje się stabilizator na haluksy. Działa on profilaktycznie na objaw koślawego palucha – jego wykrzywienie ku zewnętrznej lub wewnętrznej stronie. Dzięki regularnemu korzystaniu ze stabilizatora – koryguje się odchylenie boczne palucha. Produkt medyczny zbudowany jest z szyn, które nie tylko zmieniają ustawienie palca, ale również przeciwdziałają zmianom w obrębie stawów śródstopno-palcowych palucha. Stabilizatory w zależności od potrzeb pacjenta występują na rynku w dwóch wersjach: na dzień oraz na noc.

Skarpety na haluksy

Wśród środków korygujących haluksy znajdują się skarpety. Ich właściwość – miękki materiał zapewnia komfort użytkownikom. Produkt pobudza ukrwienie, eliminuje ból, obrzęki i stany zapalne. Może być stosowany także w bardziej zaawansowanych przypadkach. Na rynku dostępne są modele, których zadaniem jest wzajemna separacja palców oraz zmiana nienaturalnej pozycji palucha. Skarpety na haluksy należy stosować regularnie.

Klin na haluksy

Poza tradycyjnym separatorem na haluksy, występuje także kliny na haluksy. Jego główne zadanie to oddzielenie palucha od pozostałych palców, względem których często dochodzi do jego odchylenia. Dzięki użyciu tego produktu medycznego – ból ustępuje, a paluch powraca do naturalnej pozycji.

Bilbliografia
 1. Porównanie punktowej oceny anatomiczno-czynnosciowej stopy z baropodometryczną oceną wyników leczenia paluchów koślawych.;Orzechowski W. ;Chir Narz Ruchu Ortop Pol, 2001; 66:617-23.
 2. Symmetry and limb dominance in able-bodied gait: a review; Sadehli H, Allard P, Prince F, Labelle H.; Gait Postures,  2000; 12:34-45.

4 Odpowiedzi do Opaska na haluksy – czyli jak przygotować obuwie

 1. Jagoda napisał(a):

  Muszę przyznać, że mój ortopeda najbardziej polecał aparaty na halluksy, a szczególnie Hallu Solution, mimo, że trzeba go zamawiać przez Internet. Chciałam bardzo, żeby ból przestał nawracać i ten aparat pomógł mi to osiągnąć.

 2. Wojciech napisał(a):

  Nie sądziłem, ze aż taki wybór jest opasek itp. na haluksy! Chyba będę musiał popytać u swojego lekarza, żeby dobrze wybrać.

 3. kalia napisał(a):

  Hej, a jakie buty polecacie nosić zimą przy haluksach? Bo zimą w klapkach to troszkę będzie problematyczne… 🙁

 4. Iwona napisał(a):

  Ja z kolei bym chciała swojemu dziecku kupić coś na haluksy. Nie wiem co będzie najlepsze, takie, żeby dziecko nie chciało tego ściągnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *