Wkładki na haluksy – które będą najlepsze?

wkładki na haluksy

Wywołują uciążliwy ból, wyglądają nieestetycznie i powodują problemy w przemieszczaniu się – haluksy, czyli powszechne schorzenie. Problem stóp dotyczy ludzi w każdym wieku i niezależnie od płci. Choroba zwyrodnieniowa – koślawy paluch może rozwinąć się u dzieci i dorosłych na skutek predyspozycji genetycznych, niedopasowanego obuwia, nieprawidłowej diety, nadwagi oraz kontuzji. Chcesz pozbyć się boleści? Wybierz wkładki do butów na haluksy, które uśmierzą ból i pozwolą Ci znowu uśmiechać się na myśl o spacerze. Na rynku dostępny jest duży wybór produktów, przeznaczonych do walki ze zniekształceniem stopy. Zwykłe, ortopedyczne, silikonowe, metatarsalne. Dowiedz się jakie wkładki ortopedyczne na haluksy wybrać! 

Wybór wkładek na haluksy a ich przyczyny

Haluks to choroba zwyrodnieniowa, która zlokalizowana jest w stopie. Często, zamiennie określa się ją koślawym paluchem, gdyż w wyniku schorzenia dochodzi do odchylenia dużego palca ku zewnętrznej lub wewnętrznej stronie. W drugim przypadku – boleść przenosi się z jednego palca na inne części stopy. Haluksom towarzyszą także deformacje w postaci narośli, które poza tym, że wyglądają nieestetycznie – są źródłem dużego dyskomfortu. Chory, u którego rozwiną się guzki na palcach, ma problem z zakupem obuwia – odczuwa ból palców. Nałożenie lub użytkowanie butów staje się problematyczne, gdyż w wyniku ocierania palca o but – dolegliwość się pogłębia. W celu uśmierzenia boleści używa się wkładki na haluksy żelowe, nakładki na haluksy czy tzw. separator na haluksy.

Odpowiednia diagnoza a nakładki na haluksy

Haluksy mogą pojawić się niezależnie od wieku – u dzieci i dorosłych. Czynniki, które odpowiadają za ich rozwój to: predyspozycje genetyczne, nieprawidłowa dieta, nadwaga, niedopasowane obuwie, kontuzje. Badania pokazują, że częściej na schorzenie stóp cierpią kobiety. Haluksy są w ich przypadku wywołane głównie przez uwarunkowania genetyczne oraz regularne noszenie butów na podwyższeniu. Szpilki powodują przeciążenie stopy, a ono – haluksy. Podobnie, niekorzystnie na kończynę dolną wpływa obuwie o wąskim czubku – w wyniku skurczenia palców, dochodzi do deformacji stopy.

Haluksy wymagają profilaktyki, gdyż w wyniku niezastosowania leczenia, pogłębiają się. Zdiagnozowane odpowiednio wcześnie, mogą być leczone zapobiegawczo. W zaawansowanych przypadkach konieczna jest operacja. Jeżeli zauważysz zmiany w obrębie stopy – nie bagatelizuj oznak choroby. Skontaktuj się z lekarzem, który na podstawie wywiadu oraz badań oceni stopień schorzenia i zaleci odpowiednią kurację.

Gdy masz haluksy wkładki żelowe w najprostszej formie powinny być pierwszym wyborem

Pomagają w leczeniu haluksów, uśmierzając ból i niwelując dolegliwość. Takie wkładki na haluksy do butów, jak i silikonowe,  są proste w użyciu i dostosowane do potrzeb chorego. Występuje wiele odmian produktu – w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia można zastosować konkretny rodzaj produktu – tradycyjny, ortopedyczny, nakładkę, separatory na halluksy.

„Haluksy to problem wielu ludzi. Silny ból, który powoduje schorzenie, kieruje pacjentów do naszych gabinetów. W zależności od stopnia zaawansowania choroby – zniekształcenie stopy można leczyć zapobiegawczo lub operacyjnie. W pierwszej profilaktyce wykorzystuje się wkładki na haluksy. Przed zakupem produktu – warto skorzystać z porady specjalisty, gdyż na rynku dostępnych jest wiele modeli wkładek, z których nie wszystkie są uniwersalne. Bardzo ważne są wykonanie oraz budowa produktu – powinny być dostosowane do schorzenia. Nieodpowiedni wybór wkładek może nieść za sobą konsekwencje, pogorszenie stanu zdrowia” – mówi ortopeda dr Jacek Pietrzak.

Wkładki ortopedyczne na haluksy

Gdy rozwijają się u ciebie haluksy wkładki ortopedyczne (też metatarsalne) unoszą łuk poprzeczny stopy. Dzięki nim nacisk na podłoże jest równomiernie rozłożony, uwzględniając trzy punkty oparcia: piętę, pierwszą i piątą kość śródstopia. Odradza się zakup wkładek ortopedycznych „na własną rękę” bez zasięgnięcia porady specjalisty. Jeżeli są niedopasowane – mogą pogłębić wadę i ból. Co więcej, w ten sposób można nieświadomie wykreować wadę, której w chwili podjęcia leczenia – nie mieliśmy.

Rodzaje wkładek w zwalczaniu haluksów

Wśród wkładek na haluksy, są modele tradycyjne. Charakterystyczna jest ich struktura – niewielka grubość, dzięki której są uniwersalne – pasują do każdego rodzaju obuwia. Haluksom towarzyszą także inne schorzenia, np. koślawe pięty. W takim przypadku chory może zastosować wkładkę stabilizującą, która określana jest także jako sysponująca. Jej głównym miejscem działania jest tylna część stopy – wkładka odchyla ją na zewnątrz. Problem może dotyczyć także przedniej części stopy i w takim przypadku stosuje się wkładki o miękkiej strukturze: piankowe, żelowe oraz silikonowe. Dzięki powłoce ochronnej, wchodzącej w skład ich budowy – stopa jest amortyzowana i odciążana. Wkładki gwarantują ulgę i komfort. W profilaktyce haluksów wykorzystuje się także nakładki na haluksy – ortezy, stabilizujące koślawy paluch.

Separator na haluksy, gdy problemem jest więcej niż jeden palec

Haluksy mogą dotyczyć pojedynczego palca, ale także całej stopy. Bardzo często w wyniku schorzenia dochodzi do przeniesienia się obrzęku z jednego palca na pozostałe. W celu profilaktyki stosuje się separator na haluksy. Produkt odpowiada za prostowanie haluksów, czyli w praktyce naprostowuje koślawy paluch, a gdy problem dotyczy więcej niż jednego palca – przywraca im prawidłowe położenie i niweluje ból.

Bibliografia
 1. The Journal of Orthopaedics Trauma Surgery and Related Research Tom: 2, Zeszyt: 22, Strony: 39-49; Elżbieta Szczygieł, Katarzyna Gajda, Joanna Golec, Aneta Bac, Anna Marchewka, Jerzy Walocha, Edward Golec
 2. Panasiuk M, Woźniacki P. Rezultaty leczenia koślawości palucha metodą osteotomii podgłowowej pierwszej kości śródstopia; Chir Narz Ruchu Ortop Pol, 2005;70(6):419-22.
 3. Method in the operative treatment of hallux valgus; Gądek A., Liszka H.: Miniinvasive Mitchell-Kramer deformity. Foot Ankle Int. 2013, 34, 865
 4. Kliniczne Badanie Ortopedyczne; McRae R; Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner,  2006
 5. Rotational scarf and akin osteotomy for correction of hallux valgus associated with metatarsus adductus with metatarsus adductus; Larholt J., Kilmartin T.E.; Foot Ankle Int. 2010, 31, 220

9 Odpowiedzi do Wkładki na haluksy – które będą najlepsze?

 1. Kaja napisał(a):

  Dla mnie się bardzo liczy to, żeby materiał z jakiego wykonany jest np. wkładka był oddychający i lekki.

 2. Paulla napisał(a):

  Potwierdzam – źle dopasowane wkładki ortopedyczne to najgorsze, co może być!
  Kupowanie ich samemu może skończyć się katastrofą.

  • Berenika napisał(a):

   A czy jeśli mam bardzo słabe halluksy to wkładki żelowe mogą być tak samo niewygodne jak te ortopedyczne? Jakby nie patrzyć, to jest materiałowo zupełnie inny produkt?

   • Paulla napisał(a):

    Jak mam być szczera, to na jakiekolwiek wkładki szkoda Twojego czasu i zdrowia Bereniko. Ja od prawie 10 lat mam na prawej stopie cholernie bolący hallux. Miałam specjalne buty, które miały pomagać, szyny, plastry, chyba tylko na operację się w końcu nie zdecydowałam. A u specjalistów ortopedów, podologów i Bóg wie jakich lekarzy jeszcze byłam. Nikt nie potrafił pomóc. Każdy mówił to samo – na haluxy tylko operacja albo leczenie za granicą albo aparaty korekcyjne o takim popularnym polskim imieniu (ale nikt nie wspominał, że to co mi polecali to wszystko firemki, które poodpisywały sobie umowy z prowizją…) blablabla i tak utopiłam niemałą fortunę, ale co zrobić jak haluks boli Cię o każdej minucie dnia? Wtedy nie myślisz, bo chcesz w końcu funkcjonować jak człowiek.
    I wiesz co? Koniec końców zapisałam się już na operację w klinice w Toruniu, ale… ostatecznie na tydzień przed zabiegiem zamówiłam sobie z internetu ostatni produkt. Opaskę Hallu Solution. To chyba miała być dla mnie bardziej gorzka pamiątka niż lekarstwo, ale ku zaskoczeniu swoim i wszystkich… to jedyny produkt, który mi NAPRAWDĘ POMÓGŁ. Stosuję go od początku sierpnia i mimo że to dopiero 3 tygodnie, to rezultaty mnie po prostu zachwycają. Do tego stopnia, że na razie (i mam nadzieję na zawsze) zrezygnowałam z operacji. Zaliczkę utopiłam, ale cóż… jak mnie nikt ciąć nie musi, to ja sobie podaruję takie inwazyjne zabawy 🙂

 3. Monika Z. napisał(a):

  Hej. Możecie polecić coś co będzie wygodnym aparatem na właśnie haluksy? Wszystkie do tej pory niestety bardzo mnie obcierały – materiał nie był przyjemny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *